źródło: st-fotograf - Fotolia.com

Czy 16-miesięczny maluch przeżywa stany lękowe? Jak rozmawiać z dzieckiem, by zyskać posłuch? Przeczytaj.

Straszne dźwięki

Reakcja lękowa na głośne dźwięki pojawia się niespodziewanie. Twój maluszek może się kulić, płakać i reagować przerażeniem na dźwięk odkurzacza, syreny, pękającego balona. Otul swojego malca i wesprzyj go pełnym zrozumienia słowem: to była strasznie głośna niespodzianka, prawda? Pokaż, jak dziecko może zasłonić uszy, by uniknąć głośnych dźwięków. Z czasem twoje dziecko będzie reagować inaczej, spokojniej, jeśli wytłumaczysz mu skąd dźwięki pochodzą i że są nieszkodliwe. 

Wprowadzanie dyscypliny

Twoje dziecko stopniowo coraz lepiej rozumie, jakie zachowania są pożądane, a jakie niewłaściwe. Większość „niegrzecznych” postaw dziecka nie wynika z celowej szkodliwości, lecz testowania granic i siły twojej konsekwencji. Zachowaj spokój i trzeźwość myślenia. Nie szukaj innych rozwiązań, jeśli nie zgadzasz się z protestem dziecka. Twoje przejrzyste i spójne działania wobec niego utrzymają bezpieczną atmosferę w waszym domu, a dziecku ułatwią bycie  grzecznym i szczęśliwym.

Język ciała

Dziecko potrafi rozśmieszyć do łez nawet, jeśli robi coś, czego nie powinno. Jednakże twój śmiech komunikuje dziecku, że nie gniewasz się na jego zachowanie. Dzieci w tym wieku znają o wiele więcej słów niż mówią, ale i tak najlepiej odczytują język ciała drugiego człowieka. Mimika twarzy, ton głosu i komunikat powinny być spójne. Pamiętaj o konsekwencji. Jeśli jednym razem zwrócisz uwagę na przewinienie dziecka, a innym je zignorujesz, to wysyłasz mylny komunikat czego od dziecka oczekujesz.


Oceń artykuł:
Kategorie: 16 Miesiąc, Rozwój, 16 Miesiąc, Psycholog dziecięcy, Psycholog dziecięcy, Rozwój, Psycholog dziecięcy, 16 Miesiąc, Rozwój
Działy: Dom - Ciąża i dziecko, Dom - Rossnę, Rossnę - Rozwój i wychowanie,