Dlaczego twój kot nagle przyjmuje pozę ataku, stroszy sierść, a jego źrenice stają się wielkie i ciemne? Ostrzegawczy miauk, przeciągły syk, po czym pupil wczepia się w upatrzoną część twojego ciała...

Często zapominamy, że koty to z natury dzikie zwierzęta. W każdym futrzaku drzemie prawdziwy drapieżca. Na szczęście agresywne koty są mniej niebezpieczne od psów. Mimo to należy pamiętać, że w nie zdezynfekowaną raną po ugryzieniach lub zadrapaniach może wdać się zakażenie.

Ataki kota są swoistym sposobem zwrócenia na siebie uwagi i wyrazem niezadowolenia z jakiegoś powodu. Istnie kilka przyczyn agresywnych zachowań u kotów.

Dlaczego koty nas atakują

Problemy zdrowotne

Po pierwsze: należy upewnić się, czy kot nie jest chory i czy nie odczuwa bólu. Kot, który cierpi będzie niespokojny i może chcieć zwrócić na siebie twoją uwagę.

Strach

Wszystkie drapieżniki (a wśród nich kot) wyznają zasadę, że najlepszą obroną jest atak. Strach może wynikać ze złych doświadczeń. Koty, które w młodym wieku doświadczyły przykrości ze strony ludzi mają większą skłonność do agresywnych zachowań.

Głośne zachowanie

Nagły huk, trzaśnięcie drzwiami, dźwięk tłuczonego szkła - te odgłosy mogą wystraszyć nawet najbardziej spokojnego kota. Reakcje przestraszonych zwierząt są często nieprzewidywalne.

Brak samokontroli podczas zabaw

Kot zbyt wcześnie odstawiony od matki nie zna granic zabawy ?w polowanie". Jeżeli jako maluch nie został nauczony przez matkę ostrożności w czasie zabaw z rodzeństwem, w dorosłym życiu tym bardziej nie będzie delikatny, obcując z człowiekiem.

Instynkt łowcy

Koty są zwierzętami łownymi, których instynkt kusi do polowań. Kot, który nie ma okazji zapolować na myszkę, zaczai się na łydkę opiekuna.

Nuda

Kot próbuje zwrócić na siebie naszą uwagę wszelkimi możliwymi sposobami, także wtedy, gdy jest znudzony. W ciągłym pośpiechu, często zapominamy o codziennej zabawie z kotem. Nagły atak na właściciela może być oznaką frustracji. Tak naprawdę wystarczy 15 min dziennie zabawy z kotem, aby nasz pupil poczuł, że jest dla nas ważny.

Sterylizacja

Często zabieg sterylizacji powoduje zmianę temperamentu zwierzęcia. Zazwyczaj staje się ono łagodniejsze, ale może też zmienić się w energicznego rozrabiakę.

Zmiana otoczenia

Każda nagła zmiana w środowisku zwierzęcia, wynikająca ze zmiany domu, otoczenia, towarzystwa, karmy, jak również utrata bliskiej osoby mogą prowadzić do agresywno-depresyjnych zachowań.

Zły nastrój

Każdy ma prawo do złego humoru, nawet kot. Kot jak każda żywa istota odczuwa nasze napięcie, nerwową atmosferę, negatywne emocje. Reakcja może być różna.

Oceń artykuł:
Kategorie: Tresura, układanie, Spacery, zabawa, Kot
Działy: Dom - Zwierzęta,