źródło: www.pozaistyl.pl

„A za oknami śnieg i wrony na śniegu.....                                      K. I. Gałczyński

Zima to pora pełna kontrastów - czysta połyskująca biel śniegu, ciemne kontury drzew, zieleń świerków, i jodeł, lodowato błękitne niebo i błyszczące w słońcu sople lodu...

Podobnie wśród ludzi. To najchłodniejszy ze wszystkich typów urody i stosunkowo łatwy do identyfikacji. Po najczęściej występującym w Polsce Lecie - Zima znajduje się na drugim miejscu. Głównie spotkać można ja w gorących Włoszech, Hiszpanii, na Węgrzech, w Gruzji. Zimę natura obdarzyła bardzo ciekawą urodą.

Ciemne włosy od brązu po głębokie czernie, ciemna oprawa oka i jego wyrazistość (bardzo czysta białkówka), mocna czerwień wargowa to cechy, które sprawiają, że Zimy trudno nie zauważyć.

Wiele kobiet o zimowym typie urody zaliczanych było do sławnych piękności, np. Audrey Hepburn, Liz Taylor, Isabella Rosselini. W ich urodzie zauważyć można ciekawą sprzeczność - połączenie namiętności z chłodnym wdziękiem.

Zima posiada jak wszystkie typy kolorystyczne swoje podtypy. Podtyp orientalny, czy egzotyczny charakteryzuje odcień cery śniady, brązowo-beżowy lub oliwkowy, piękna opalenizna, ciemne włosy i najczęściej ciemno brązowe lub czarne wręcz oczy. Często przez zażółcony odcień skóry Zimy egzotyczne brane są za Jesienie. Barwy jesieni jednak, np. zgniła zieleń czy rdzawy brąz sprawiają, że Zima wygląda o kilka lat starzej, jej oczy tracą blask, a cera nabiera niezdrowo zażółconej barwy.

Drugim podtypem jest tak zwana „Królewna Śnieżka” - czarne włosy, alabastrowa cera niebieskie lub zielone oczy, wypisz wymaluj postać z Disneyowskiej baśni.

Najrzadziej występującym typem jest platynowa blondynka o włosach prawie białych, błękitnych lub szaro-błękitnych oczach w bardzo ciemnej oprawie. To podtypy książkowe. Często mamy jednak do czynienia z wariantami kolorystycznymi, gdzie klasyczne, zimowe barwy pojawiają się w rozmaitych kombinacjach. Istnieje również typ tak zwanej Zimy słabszej wówczas charakterystyczny zimowy wizerunek osłabiony jest jaśniejszym kolorem włosów. Ich brąz złamany jest zwykle szarością i zbliżony do koloru gorzkiej czekolady. Siwizna Zim pojawia się z reguły wcześnie i przybiera odcień srebrny, piegi występują bardzo rzadko.

Oceń artykuł:
Kategorie: Makijażystka, Moda, Usta
Działy: Perfumeria - Kosmetyka kolorowa, Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,