źródło: Yuri Arcurs - Fotolia.com

Korona, czyli widoczna część zęba, jest pokryta szkliwem. Jest to najtwardsza tkanka naszego organizmu, choć można ją całkowicie rozpuścić w rozcieńczonym kwasie solnym. Szkliwo zbudowane jest w 98 proc. z substancji nieorganicznych, głównie fosforu i wapnia. 

Najgrubsze jest na szczycie korony, robi się cieńsze ku dołowi, najcieńsze jest przy szyjce zęba. Szkliwo zębów mlecznych jest koloru białoniebieskawego, ponieważ ma mniej składników mineralnych od szkliwa dojrzałego, które jest koloru kości słoniowej.

Jest podatne na działanie kwasów występujących w pożywieniu. Rozpuszcza się, aż do powstania nadżerek. Częste picie kwaśnych napojów gazowanych, soków owocowych, ssanie cytryn, przyjmowanie kwaśnych leków powoduje rozpuszczanie szkliwa. Dodatkowo sprzyja to zaleganiu resztek pokarmowych i tak powstaje próchnica.

Szkliwo może zostać uszkodzone w wyniku zaburzeń mineralizacji. Objawia się to częściowymi lub całkowitymi ubytkami tkanki, białymi lub brunatnymi plamami. Takie zaburzenia mogą powstawać na skutek chorób, które matka przebyła w ciąży, przyjmowania antybiotyków (tetracyklin), zbyt dużej ilości fluoru, niedoboru składników mineralnych w pożywieniu, zaburzeń hormonalnych, braku witamin.

Szkliwo może też zostać uszkodzone w wyniku abrazji, czyli starcia. Ścieranie szkliwa następuje na skutek:

  • nieprawidłowego szczotkowania,
  • przylegania klamry protezy lub aparatu,
  • nawyku obgryzania paznokci lub zgrzytania zębami.
  • Ostatecznie szkliwo można uszkodzić na skutek urazu.

Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia szkliwa, po spożyciu kwaśnych pokarmów należy przepłukać jamę ustną wodą. Kiedy często spożywamy kwaśne pokarmy, warto stosować pastę i płukankę Elmex przeciw erozji. Należy nauczyć się prawidłowo szczotkować zęby, raz na pół roku poddać się zabiegowi fluoryzacji. By pozbyć się zgrzytania zębami, trzeba wykonać szynę relaksacyjną. Zęby pozbawione szkliwa należy odbudować w gabinecie dentystycznym.

Oceń artykuł:
Kategorie: Rady stomatologa, Próchnica, Stomatolog
Działy: Drogeria - Higiena jamy ustnej,