źródło: Andrejs Pidjass - Fotolia.com

Styl daje poczucie pewności siebie. Jeśli dobrze się czujesz w tym, co masz na sobie i inni spojrzą na ciebie z uznaniem.

Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego niektórych ludzi tak dobrze zapamiętujemy, inni zaś sprawiają wrażenie przezroczystych, mimo pięknych oczu, włosów i zgrabnej sylwetki. To właśnie jedno z podstawowych zadań, jakie ma przed sobą stylista. Uczynić wszystko, aby kreowana osoba czuła się dobrze, a jednocześnie podobała się innym i była przez nich zauważona.

Ważną rolą stylisty jest pomoc w wykreowaniu własnego stylu. Bardzo mocno podkreślam słowo - pomoc. Nie można bowiem zmienić upodobań drugiego człowieka. Jeśli będziemy próbować tego dokonać, poczuje się jak przebrany, przestanie być sobą, a więc zacznie zachowywać się nienaturalnie. Można natomiast, i tu potrzebna jest wiedza psychologiczna, ukierunkować go, uatrakcyjnić to, co najbardziej lubi, wskazać nowe możliwości.

Do dziś pamiętam dużą kokardę przy sukni balowej, na którą namówiła mnie przed laty moja ulubiona krawcowa i popsutą imprezę przez fakt ustawicznego myślenia o owej kokardzie.

Głównie my, kobiety poddajemy się sugestiom przyjaciółki, osoby sprzedającej czy krawcowej i każda ma na koncie ciuch, który ujrzał światło dzienne jeden jedyny raz i zapomniany wisi w szafie. Mężczyźni są w większości o wiele bardziej odporni na sugestie - albo coś lubią, albo nie i na nowinki trudno ich namówić.

Przypominam sobie historię opowiadaną przez jednego z klientów mojego Studia. Wybrał się z żoną, aby kupić garnitur. Po obejrzeniu kilku wybrał odpowiadające mu ubranie, zapłacił i cierpliwie czekał,  żartując ze sprzedawcą na temat kobiecych zakupów.  Żona biegała natomiast jeszcze przez dobrą godzinę, przynosząc coraz to nowe wzory.

Styl to coś znacznie więcej, niż wiedza, jaką torebkę czy buty dobrać do danej sukienki; to część stylu naszego życia. Musimy zdawać sobie sprawę, kim jesteśmy, jak reagujemy na określoną sytuację, co lubimy, a czego nie znosimy i dlaczego.

Praca stylisty wymaga dużej wiedzy z wielu dziedzin, otwartości i życzliwości w kontakcie z drugim człowiekiem, a także umiejętności odcięcia się od swoich przyzwyczajeń czy upodobań i spojrzenia na kreowaną osobę jak na kogoś szczególnego, interesującego, ale często bardzo różniącego się od nas samych.

Pamiętaj, że jesteś niepowtarzalna!

Niezależnie od tego, czy odwiedziłaś krawcową, fryzjera, makijażystkę i jubilera, by pomogli ci cudownie wyglądać, liczy się, abyś czuła się sobą.

Styl indywidualny, wypływa z naszej psychiki i stosunku do życia. Każdy z nas go ma, tylko nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. My, kobiety w większości lubimy eksperymentować, próbujemy nadążać za modą, stąd często gubimy to, co naprawdę dla nas ważne.

Nie ma stylów gorszych czy lepszych, ale w każdym można być ubranym dobrze lub źle. Osoby, które umieją zaprezentować to, co najlepsze w ich stylu to kobiety, które pamiętają o zasadzie harmonii. Problem tkwi głównie w tym, że szukamy strojów nie zastanowiwszy się najpierw, co tak naprawdę się nam podoba, a co nie i jakie są nasze potrzeby. A przecież to my wiemy najlepiej, co jest dla nas dobre. Często wierzymy jednak, że wie to od nas lepiej koleżanka, pani ze sklepu z odzieżą, mama. I to właśnie jest błędem.

Pamiętam, że w pewnym momencie (na szczęście już dawno) moja koleżanka, której styl bardzo mi się podobał, wyjeżdżając za granicę przywoziła różne „szałowe ciuchy”. Miałyśmy wiele radości z przymierzania, a potem ona stwierdzała - w tym ci świetnie, a ja kupowałam. Parę takich rzeczy mam do dziś, doskonale nadają się bale przebierańców.

Oceń artykuł:
Kategorie: Moda, Stylista
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,