źródło: Yuri Arcurs - Fotolia.com

Pytanie być może wydaje się banalne, ale kiedy zastanowimy się głębiej odpowiedź wcale nie jest taka prosta.

Klimat na naszym kontynencie sprawia, że ubranie mamy na sobie praktycznie cały czas (z wyjątkiem momentów, kiedy np. bierzemy kąpiel).

Powodów, dla których nosimy określone ubrania jest kilkanaście.

Na wybór stroju wpływają takie elementy, jak użyteczność, płeć czy status.

A więc ubieramy się...?

1. Aby się pokazać, oczywiście z naszego punktu widzenia, z jak najlepszej strony. Strojem możemy wyrazić swoją kreatywność, nastrój, gust, dlatego cenimy często to, co oryginalne w stroju. Znane są nawet sprawy sądowe z powodu... - dwie gwiazdy filmowe zaprezentowały się w jednakowych kreacjach, np. na wręczeniu Oskarów.

2. Aby udowodnić, że znamy zasady etykiety charakterystycznej dla danego środowiska. Ubranie społecznie poprawne poprawia naszą samoocenę i wpływa na ocenę nas przez  innych. Tego uczę właśnie na kursach autoprezentacji, jak np. ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, na spotkanie z mediami, czy na uroczystą kolację. Co i gdzie wypada mieć na sobie, a czego nosić nie należy.

3. Aby zdobyć partnerkę czy partnera. Zainteresowanie płci przeciwnej możemy wzbudzić na początku przez wygląd zewnętrzny. I tu ciekawostka! Bardziej interesujące są dla płci odmiennej i uznane jako wabiki seksu:

  • zasłonięcie - wyobraźnia pracuje wtedy lepiej,
  • aluzja - czyli coś, co prowokuje skojarzenia, np. wystające ramiączko, przezroczysty materiał, obcisłe spodnie czy kąpielówki,
  • całkowite odkrycie na początku zaskakuje, potem prowadzi do zobojętnienia (np. wrażenia z plaży nudystów).

4. Aby wzbudzić zazdrość potencjalnych rywalek czy rywali (np. ubranie droższe, bardziej oryginalne, super modne).

5. Aby podkreślić nasze kobiece lub męskie cechy.

Niektóre części garderoby lub akcesoria, tkaniny lub fasony postrzegane są jako typowo kobiece, np. torebka, większa ilość biżuterii, koronki, falbanki czy męskie np. teczka lub krawat. W dzisiejszych czasach moda kobieca przejęła większość elementów wizerunku mężczyzny - krótkie włosy, spodnie, fasony militarne, kamizelki kiedyś zastrzeżone dla panów.

Oceń artykuł:
Kategorie: Moda, Strój, Stylista
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,