Dla niektórych sprzątanie to przykry obowiązek, inni z kolei uwielbiają porządkować i właśnie w wykonywaniu tej czynności odnajdują satysfakcję. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczamy, porządek w naszym domu nie zaprowadzi się sam, warto więc dowiedzieć się jak usprawnić nasze działania.

Doskonałą okazją jest Dzień Dobrych Rad, który będziemy świętować 13 czerwca. Na tę okoliczność, przygotowaliśmy kilka niezbędnych wskazówek co zrobić, aby domowe porządki przebiegały szybko i sprawnie.

Segregacja przedmiotów

Zanim przystąpimy do gruntownego sprzątania, warto najpierw zrobić porządek z niepotrzebnymi przedmiotami, które zalegają w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy, że mniej zagracone pomieszczenia szybciej się sprząta, a dodatkowo łatwiej jest utrzymać w nich czystość. Przykładowo, w kuchni dobrym pomysłem będzie schowanie wszystkich sprzętów leżących na blatach, w szczególności tych, których nie używamy na co dzień. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenia nie będę przeszkadzać podczas odświeżania blatów. Podobny zabieg możemy przeprowadzić w każdym innym pomieszczeniu w naszym domu. Taka prosta segregacja pozwoli zaoszczędzić nie tylko mnóstwo miejsca w domu, ale także naszego czasu podczas sprzątania.

Skuteczna walka z kurzem

Zakurzone półki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą być przyczyną alergii. Pamiętajmy, że w jednym tylko gramie kurzu występuje ok. 2 tysięcy roztoczy, które produkują aż 200 razy więcej odchodów niż same ważą. Dlatego od czasu do czasu, wszystkie trudno dostępne miejsca – będące siedliskiem bakterii i roztoczy – trzeba dokładnie oczyścić. Kurz powinniśmy wycierać dwa, a nawet trzy razy w tygodniu, ponieważ bardzo szybko gromadzi się ponownie. Aby zwiększyć swoje szanse w walce z kurzem, możemy też wykorzystywać preparat antystatyczny, który ogranicza osadzanie się kurzu na powierzchni. Po sprzątaniu dobrze jest również przewietrzyć porządkowane pomieszczenie. W przeciwnym wypadku będziemy wdychać kurz, który wzbił się w powietrze podczas sprzątania.

Oceń artykuł:
Kategorie: Do czyszczenia, Czystość, Do podłóg
Działy: Dom - Czystość w domu,