Dużo się ostatnio mówi o segregowaniu śmieci, selektywnej zbiórce odpadów i odzysku, na większości polskich osiedli pojawiły się specjalne kontenery do segregacji a wiele firm zajmujących się wywozem odpadów oferuje zniżki za wywóz śmieci już odpowiednio posortowanych. To dobrze! Badania pokazują, że statystyczny Polak wytwarza średnio 350 kg śmieci rocznie, z czego niestety tylko 3 % trafia do odzysku, a 97 % składuje się na wysypiskach. Czy wszyscy jednak wiemy jak prawidłowo segregować "wyprodukowane" przez nas śmieci i z czym się to wiąże.

Im więcej nas na Ziemi, tym więcej też śmieci, które składowane tonami na wysypiskach niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne. Szczególnie wtedy, gdy są to odpady nieposortowane albo jeszcze gorzej tzw. niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest by każdy z nas miał tego świadomość i "z głową" wyrzucał każdą niepotrzebną rzecz, a także ograniczał ilość powstających odpadów.

wysypisko śmieci

Warto segregować śmieci! Sortowanie odpadów zmniejsza przede wszystkim ilość zalegających na wysypiskach śmieci. To, co odpowiednio posegregujemy trafia na specjalną linię sortowniczą, gdzie jest dodatkowo selekcjonowane i poddawane obróbce, odzyskowi, utylizacji.

Wiele surowców można powtórnie wykorzystać, np. z odpadków biodegradowalnych produkuje się biogaz (ekologiczne źródło energii) albo kompost - doskonały nawóz, który możemy używać w ogródkach.

 

Co segregujemy

Przede wszystkim wydzielamy papier, szkło, metal, plastik i bioodpadki od innych śmieci. Pamiętajmy także by nie wyrzucać do śmieci leków, baterii i zużytych tonerów do drukarki, starego sprzętu RTV i AGD, które należą do odpadów niebezpiecznych.

Przeterminowane leki najlepiej oddać do apteki - niektóre apteki ustawiły u siebie w tym celu specjalne kosze (jest ich coraz więcej).

Zużyte baterie również starajmy się wyrzucać do specjalnych pojemników wystawionych w wielu większych sklepach, które później odbiera firma zajmująca się ich utylizowaniem.

Podobnie zużyty toner - najczęściej w miejscach gdzie go kupujemy, możemy też po zużyciu go oddać lub za dopłatą wymienić na nowy.

Nie wyrzucajmy również starego sprzętu RTV i AGD - firmy, które wprowadzają na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny przeznaczony dla gospodarstw domowych mają obowiązek odbierania zużytego sprzętu od firm prowadzących punkty zbierania (mówi o tym Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i energetycznym). Dlatego kiedy kupujemy np. nową lodówkę najczęściej sprzedawca gwarantuje nam odbiór tej starej, która następnie trafi do zakładu utylizującego taki sprzęt.

Najważniejsze abyśmy nie pozbywali się odpadów niebezpiecznych w sposób niedozwolony, a także nie pozostawiali worków ze śmieciami na poboczach dróg, na dzikich wysypiskach w lesie czy też - to wciąż bardzo popularne - nie palili samodzielnie odpadów w piecu czy w przyogródkowym ognisku. Paląc śmieci tylko z pozoru pozbywamy się odpadów, bo cały dym wraz ze szkodliwymi dla środowiska zanieczyszczeniami opada tuż nieopodal naszego domu, działki, grządek z miniuprawami.

Natomiast podstawowe odpady segregujmy do odpowiednich pojemników lub worków, których rodzaj zależy od tego czy mieszkamy w domku jednorodzinnym, czy w bloku lub kamienicy czy też w wieżowcu.

Gdzie wyrzucamy

Domek jednorodzinny

Jeśli mieszkamy w domku, segregujemy odpady do trzech worków:

  • na surowce - tutaj wrzucamy m.in. puszki, papier i plastik;
  • na szkło - bezbarwne i kolorowe;
  • na bioodpadki - tutaj wyrzucamy tzw. odpadki kuchenne.

Odpowiednie worki zamawiamy w firmie, z którą mamy podpisaną umowę na wywóz śmieci lub dana firma sama nam je dostarcza (w zależności od firmy i podpisanej umowy). Koszt takiego worka to przykładowo w Łodzi średnio 4-5 zł i cena ta obejmuje już całą usługę jego wywozu do sortowni. Niektóre firmy wywożą nawet niektóre posegregowane odpady bez żadnych opłat, np. firma JUKO z Piotrkowa Trybunalskiego w ten sposób odbiera z domostw makulaturę.

Blok i kamienica

Jeśli zamieszkujemy blok czy kamienicę wówczas za segregację odpadów odpowiada spółdzielnia, administracja bądź wspólnota mieszkaniowa, do której przynależymy. Zarządca nieruchomości powinien ustawić obok zwykłych puszek na śmieci także i specjalnie oznakowane pojemniki na surowce, szkło i bioodpadki.

Wieżowiec

Gdy mieszkamy w wieżowcu wówczas zarządca nieruchomości powinien umożliwić nam segregację, zamieszczając w zsypie dodatkowo dwa worki na specjalnych stojakach lub stelażach: jeden na surowce, drugi na szkło. Pozostałe śmieci wrzucamy do zsypu.

Oceń artykuł:
Działy: Dobro czyń - Ziemia,