Jak czyścić płaszcze, buty, rękawiczki ze skóry licowej i zamszowej - poradnik.

Wyroby ze skóry gładkiej - płaszcze, torby, walizki

Najpierw należy usunąć plamy i zabrudzenia wodą z amoniakiem. Tłuste plamy zejdą, gdy wykorzystamy pastę zrobioną z mąki ziemniaczanej i benzyny, potem przetrzeć spirytusem. Kolejnym krokiem jest dokładne i pracochłonne natłuszczenie skóry przy użyciu gotowego preparatu do konserwacji skóry. Najlepiej wypolerujemy skórę kawałkiem wełny lub filcu.

Obuwie ze skóry gładkiej

Nie wolno zostawiać obuwia brudnego. Najpierw należy usunąć błoto i piasek przy użyciu wody z środkiem myjącym oraz pozwolić butom wyschnąć w temperaturze pokojowej. Nie powinno się suszyć butów na kaloryferach, piecach, czy na słońcu, gdyż skóra a może się wypaczyć lub przebarwić. Dopiero, gdy buty całkowicie wyschną, nakładamy na nie pastę do czyszczenia butów w odpowiednim kolorze i po kilkunastu minutach polerujemy buty miękką szmatką lub szczotką.

Skóra zamszowa i welurowa

Ubrania dużych rozmiarów, tj. płaszcze czy kurtki najlepiej oddać do pralni, te mniejsze można czyścić w domu używając gąbki i wody z płatkami mydlanymi. Płuczemy „czesząc” szczotką moczoną w czystej wodzie. Po wyschnięciu ponownie ”wyczesujemy” skórę gumową szczotką.

Obuwie z zamszu i weluru

Kurz i brud czyścimy suchą gąbką lub gumową szczotką. Można pocierać pumeksem. Tłuste plamy usuwamy gotowymi preparatami lub papką mąki ziemniaczanej i benzyny.  Papkę nakładamy grubą warstwą na miejsce plamy i pozostawiamy do wyschnięcia, następnie kruszymy i czyścimy suchą szczotką.

Rękawiczki zamszowe

Czyścimy wodą z mydłem zakładając rękawiczki na dłonie i wykonując ruchy jak przy myciu rąk. Do ostatniego płukania dodajemy kilka kropli gliceryny lub jeszcze mokre pocieramy na koniec mydłem. Można również wypłukać je w słonej wodzie.

Skóra lakierowana - czyścić surowym mlekiem, po wyschnięciu polerujemy surową cebulą.

Wyroby ze skaju, dermy, sztucznej skóry - czyścimy wodą z mydłem i polerujemy do sucha miękką szmatką. Można wykorzystać gotową emulsję polerującą. 

Oceń artykuł:
Kategorie: Doradca domowy
Działy: Dom - Czystość w domu,