źródło: Mat Hayward - Fotolia.com

Moda na kolorowe marynarki ślubne przeminęła, choć takie trendy pojawiają się co jakiś czas. Prawdziwa męska elegancja to stonowanie, umiar i powściągliwość.

Dziś ślub można wziąć nawet pod wodą lup podczas skoku spadochronowego. Pozostańmy jednak przy tradycyjnej uroczystości. Życie wymusza na większości z nas element praktyczności, co znaczy, że strój weselny kupuje się z myślą o możliwości późniejszego wykorzystania.

Garnitur

Jeśli wesele nie jest przesadnie wystawne mężczyzna powinien wystąpić w jednorzędowym, trzyczęściowym garniturze najlepiej w kolorach czerni, granatu, ciemnej szarości. Ciemna tonacja garnituru nadaje sylwetce lekkości i doskonale podkreśla rysy twarzy.

Kamizelka

Wyjątkowy charakter może nadać garniturowi kamizelka z innego materiału, np. jedwabiu, cienkiego aksamitu lub bardzo cienkiej wełny. Jeśli mężczyzna lubi się wyróżniać, ułatwi mu to połyskująca tkanina lub nitka w tkaninie (srebro, złoto, miedź), haft, czy aplikacja najczęściej w wersji kwiatowej lub graficznej.

Za superelegancką uchodzi kamizelka z materiału brokatowego w delikatny prążek. Kolorystyka nie powinna być ostra w tonacji, ale delikatna, podkreśli wówczas odważny styl.

Dodatki

Ciekawym zestawieniem z kamizelką będzie mucha czy plastron coraz popularniejszy element męskiej garderoby, podkreślający delikatną ekstrawagancję, ale w dobrym guście.

Plastron to rodzaj szarfy o końcach jednakowej szerokości ściętej prosto (sięgającej prawie do paska spodni, którą zawiązujemy w fantazyjny węzeł i spinamy ozdobną szpilką.

Musznik końce ma ścięte ukośnie lub w szpic. Plastron i musznik nosi się do koszuli z rożkami. Mogą być noszone do garnituru lub surduta. Musznik nawet do marynarki z jednym guzikiem.

Plastron natomiast, ze względu na długość, wymaga obecności kamizelki albo wysoko podpiętej marynarki, ukrywających jego końce.

Dobrze prezentują się musznik czy plastron w barwach kontrastowych do kamizelki (często w srebrzystych lub złocistych odcieniach), koniecznie spięte ozdobną, oryginalną szpilką.

Kolorystyka

Barwę koszuli, kamizelki, krawatu czy musznika dobieramy do typu fizycznego.

Dla panów Wiosny i Jesieni lepsze będą odcienie ecru i wszelkie odcienie złocistości.

Dla panów Lat i Zim - odcienie bieli (Lato - biel chudego mleka, Zima - biel śnieżna) i odcienie srebrzyste o perłowym połysku.

Co zrobić, jeśli Państwo Młodzi reprezentują inne typy kolorystyczne? Wówczas podczas stylizacji ślubnej znajduję tzw. złoty środek, np. jeśli Panna Młoda to typ ciepły, a Pan Młody - typ chłodny - proponuję najjaśniejszy odcień ecru sukni i koszuli oraz kamizelkę w barwach garnituru. Krawat i wiązankę może łączyć wspólna kolorystyka, np. fiolet fiołków.

Wystawne wesela są okazją do włożenia przez Pana Młodego fraka lub smokingu.

Smoking stał się obecnie najpopularniejszym ubraniem uroczystym. Kiedyś nosili go dżentelmeni w palarniach cygar (smoking), gdzie toczyły się poważne, męskie rozmowy. Powinien być noszony wyłącznie po godzinie 18.

Jego góra ma klasyczny krój marynarki z jedwabnymi klapami. Marynarka smokingu ma jeden (zewnętrzny i wewnętrzny) guzik pośrodku, który zawsze powinien być zapięty. Spodnie smokingowe mają z boku nogawki jedwabny lampas.

Koszula, zawsze biała, z krytymi guzikami, podwójnym mankietem i złamanym kołnierzykiem. Do koszuli mężczyzna zakłada tzw. pas hiszpański (do 20 cm szerokości) z jedwabiu lub jedwabną kamizelkę. Obowiązkowa czarna mucha, wskazane są czarne lakierki lub buty typu oxford o łagodnie wymodelowanym łuku noska, bez ozdób, zawiązywane na wąziutkie, zaokrąglone sznurowadła.

Do ciemnego garnituru świetnie wygląda biała chusteczka w górnej kieszonce marynarki tzw. poszetka lub maleńki akcent kwiatowy powiązany z wiązanką Panny Młodej.

Moda na kolorowe marynarki ślubne przeminęła, choć takie trendy pojawiają się co jakiś czas.

Jednak prawdziwa męska elegancja to stonowanie, umiar i powściągliwość.

Jasne garnitury to tzw. garnitury spacerowe, dzienne dlatego, jeśli ślub odbywa się latem o wcześniejszej porze, a Panna Młoda występuje w skromniejszej sukience lub w kostiumie wówczas jasne ubranie nie będzie razić.

Ponieważ w szafie każdego Pana powinien znaleźć się ciemny garnitur, który może być wykorzystywany na wszystkie ważne uroczystości, dlatego ślub to świetna okazja do dokonania takiego zakupu. Być może któryś Pan Młody zapragnie wystąpić w białym fraku i poczuć się, jak gwiazda filmowa początków kina, ale należy pamiętać, że oryginalność jest pożądana, ale zbytnia „teatralność” może wyglądać po prostu śmiesznie.

Oceń artykuł:
Kategorie: Moda, Stylista, Strój, Buty
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,