źródło: nyul - Fotolia.com

Garnitur to nie wynalazek. To wynik długotrwałej ewolucji, która zgodnie z zasadą ewolucji odrzuca to, co niepotrzebne, a adaptuje to, co praktyczne.  J. Turbas

W szafie każdego mężczyzny bez względu na jego wiek znaleźć możemy garnitur, czyli… spodnie i marynarkę uszyte z tego samego materiału. Jego ojczyzną jest Anglia. Podstawowy model garnituru dziś powielanego na całym świecie powstał właśnie tam. Nieco później do arbitrów w męskiej modzie garniturowej dołączyli Włosi, którzy do dziś przodują w szyciu garniturów z lekkich tkanin podkreślających indywidualność mężczyzny bardziej niż w Anglii, gdzie liczą się przede wszystkim zasady i tradycja.

Garnitur to najbardziej elegancka część męskiego ubioru, pod warunkiem że:

  • po pierwsze, jest dobrze skrojony;
  • po drugie, ma dobrze dobraną kolorystykę;
  • po trzecie, uszyty jest z dobrej jakościowo tkaniny.

Powinien także pasować do pory dnia, pory roku, klimatu i oczywiście do okazji.


Garnitur o dobrym kroju to taki, który będzie podkreślał walory sylwetki męskiej, i tej idealnej, i tej nie całkiem idealnej. Najważniejszym elementem w garniturze są ramiona marynarki. Bo to one mogą skorygować niedoskonałości figury mężczyzny lub je niestety podkreślić, np. mężczyzna szczupły najlepiej zaprezentuje się w marynarce o niewielkich poduszkach, wąskich klapach i w wąskich spodniach. Panowie o budowie atletycznej nie potrzebują dodatkowego poszerzenia w linii ramion, a i spodnie muszą mieć nieco luźniejsze.

Tradycyjne i najbardziej powszechne kolory garniturów to granat, wszelkie odcienie szarego i czerń. Ciekawie wyjaśnił to jeden z największych arbitrów elegancji lord G.B. Brummel – „Orły mają stonowane kolorystycznie upierzenie w przeciwieństwie do papug”. Garnitury brązowe lub w kolorze ciemnej wojskowej zieleni nadają się na weekendy czy wówczas, kiedy właściciel garnituru bierze udział w wydarzeniach sportowych.

Najlepszą tkaniną na garnitur jest wełna, która sprawdza się zimą, a ta cieńsza także latem, jest odporna na zagniecenia i dobrze się układa na sylwetce. Jeszcze parę lat temu garnitur składał się z trzech części – marynarki, spodni i kamizelki, dziś często spotkać można garnitury dwuczęściowe. Czy kamizelka zniknie całkowicie, nie możemy przewidzieć, bo co jakiś czas pojawia się w najnowszych trendach, a niewątpliwie bardzo dobrze maskuje męskie brzuszki różnej wielkości.

Rodzaje garniturów

Garnitur do biura – przede wszystkim nie powinien się rzucać w oczy. Ma stanowić swego rodzaju opakowanie eleganckiego mężczyzny, sprawiać, że to właściciel będzie zauważany, a nie to, w co jest ubrany. Tkanina na taki garnitur powinna mieć niewielką domieszkę włókien sztucznych (mniej się gniecie), o fakturze prawie niezauważalnej, spokojnej kolorystyce, ale niezbyt ciemnej. Świetnie prezentują się garnitury we wszelkich odcieniach szarości, a także jasnych odcieniach granatu. Zdecydowanie wygodniejsze są garnitury jednorzędowe. Dwurzędowe, według etykiety biznesowej, powinny być cały czas zapięte.

Garnitur codzienny, zwany kiedyś spacerowym, ma charakter zdecydowanie mniej zobowiązujący. W lecie zwykle nosi się jasny garnitur (w różnych odcieniach szarości i beżu), zimą – z tkanin o różnorodnej fakturze, w drobną krateczkę lub delikatne prążki. Taki garnitur, zawsze jednorzędowy, często noszony jest z  rozpiętą marynarką.

Garnitur wizytowy – powinien być zawsze w ciemnej tonacji (bardzo ciemny granat, ciemny szary lub czerń) – świetnie prezentuje się wieczorem na bankietach, premierach czy uroczystych kolacjach. Może być jednorzędowy dwuczęściowy lub z kamizelką, dwurzędowy, gładki lub w delikatne prążki.

Typy garniturów odpowiednie dla męskich sylwetek

Sylwetka A (atuty – kształtne ramiona, umięśnione plecy, zgrabne nogi; mankamenty – wystający brzuch)

Oceń artykuł:
Kategorie: Styl
Działy: Drogeria - Strefa męska,