źródło: © Olga Khoroshunova - Fotolia.com

Z radością oczekiwałaś narodzin dziecka. A ono pojawiło się na świecie przed terminem porodu. Co was czeka? Na co powinnaś się przygotować? I co warto wiedzieć o opiece nad wcześniakiem?

Ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Wcześniak to malec, który przyszedł na świat przed tym okresem. 

Są dzieci urodzone zaledwie tydzień przed terminem porodu, które prawie nie różnią się od malców urodzonych o czasie. Ale są także wcześniaki, których waga nie przekracza kilograma i które są tak małe, że mieszczą się na dłoni. Każdy wcześniak jest inny.

Portret wcześniaka

Wcześniaki nie są po prostu mniejszymi noworodkami. Dlatego wymagają szczególnej troski. Oczywiście, im bliżej terminu porodu malec się urodzi, tym korzystniej. I nie ma prawdy w plotce, że lepiej, aby malec przyszedł na świat w siódmym niż w ósmym miesiącu ciąży. 

Skóra wcześniaka jest cienka, zwykle aż prześwitują przez nią naczynia krwionośne (często wydają się grubości włosa). Główka malca jest nieco większa w stosunku do reszty ciała niż u dzieci urodzonych o czasie. Wrażenie to potęguje niewielka ilość tkanki tłuszczowej. Po prostu dzieci nabierają ciałka pod koniec ciąży, czyli w czasie, który wcześniaki spędzają już po drugiej stronie brzucha. Na szczęście, większość dzieci dogania swoich rówieśników urodzonych o czasie. Potrzeba tylko czasu. 

W gąszczu aparatury

Zwykle tuż po porodzie noworodek trafia do inkubatora. Inkubator chroni wcześniaka przed wyziębieniem. Stwarza mu warunki podobne do tych, jakie miał w łonie mamy. 

Ze względu na konieczność częstego wykonywania badań kontrolnych ma założone na stałe wkłucie. Igły, zwane wenflonami, przyklejane są plastrem do skóry, aby się nie wysunęły. W przeciwieństwie do dorosłych, dostęp do naczyń nie jest na ręce, ale w innych częściach ciała, tam, gdzie średnica naczyń jest większa i gdzie personel medyczny ma łatwy dostęp. 

Przez te wkłucia malec dostaje także leki. Specjalne aparaty, zwane pompami, precyzyjnie je dawkują.

Większość wcześniaków oddycha samodzielnie. Ale czasem niezbędne jest wsparcie. Malec może dostawać tlen przez specjalną maseczkę lub giętkie rurki umieszczone w nosie i umocowane plastrami do buzi. Najmniejsze dzieci wymagają wspomagania za pomocą respiratora, czyli maszyny, która oddycha za nie lub która współpracuje z oddechem dziecka i włącza się, gdy malec słabiej sobie z nim radzi. 

Specjalne czujniki założone na klatkę piersiową monitorują pracę serca małego pacjenta i jego oddech. Czujnik z czerwonym światełkiem umiejscowiony na rączce lub nóżce określa zawartość tlenu we krwi. Opaska na ramieniu lub nodze mierzy ciśnienie tętnicze. Wszystko po to, aby natychmiast wykrywać wszelkie zaburzenia pracy organizmu malca i szybko im zapobiegać. Dlatego gdy któryś czujnik wykryje nieprawidłowości, powoduje to uruchomienie sygnału alarmowego.

Jem i tyję

Odruch ssania wykształca się ok. 32. tygodnia ciąży. Dlatego wcześniaki urodzone po 32. tygodniu zwykle potrafią już ssać skutecznie. Mogą być karmione piersią. To najlepszy sposób, bo jednocześnie czują bliskość mamy. Poza tym mleko mamy to nie tylko pokarm. Zawiera tysiące przeciwciał oraz innych aktywnych czynników, które przyspieszają rozwój maleństwa. 

Naturalny pokarm bywa czasem wzmacniany specjalnymi preparatami (Bebilon HMF). Z myślą o wcześniakach stworzono specjalne mleko modyfikowane przeznaczone dla tej grupy dzieci (Bebilon Nenatal, Enfamil Premature). 

Gdy wcześniak nie potrafi ssać, dostaje mleko przez tzw. zgłębnik dożołądkowy wsunięty przez nos lub usta. 

Nie wszystkie maluszki mogą od początku być karmione naturalną drogą. Wówczas dostają niezbędne składniki odżywcze drogą dożylną. To tzw. żywienie parenteralne, pozajelitowe. Lekarze decydują się na nie tylko, jeśli jest to konieczne. 

Oceń artykuł:
Kategorie: Wcześniak, Wcześniak, Rozwój, Rozwój, 1 Miesiąc, 1 Miesiąc, Karmienie piersią
Działy: Dom - Ciąża i dziecko, Rossnę - Pielęgnacja i zdrowie, Rossnę - Rozwój i wychowanie,