Przeterminowane leki są nie tylko groźne dla zdrowia, ale również dla środowiska. Dlatego należy oddawać je w wyznaczonych aptekach.

Z roku na rok liczba leków dostępnych na rynku rośnie. W ubiegłym roku wydaliśmy na nie aż 24 miliardy złotych! Przemysł farmaceutyczny znajduje coraz skuteczniejsze medykamenty. Z drugiej strony powiększa się lista leków bez recepty. Po te ostatnie - między innymi za sprawą reklamy - sięgamy coraz częściej. Kiedy dotyka nas katar, przeziębienie, grypa, ból głowy czy stawów idziemy do najbliższej apteki, skąd wracamy z torbą pełną lekarstw: pigułek, kapsułek, syropów. Z czasem okazuje się, że używamy tylko części z nich. Dlaczego? Albo objawy minęły albo kupiliśmy za dużo.

Do apteczki zaglądamy tylko wówczas gdy - posługując się językiem reklamy - „czujemy się niewyraźnie”. Tymczasem wypadałoby tam sięgnąć przynajmniej raz na sześć miesięcy po to, aby pozbyć się starych, przeterminowanych lekarstw. Dlaczego?

Inspekcja apteczki

Przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo. Lek przeterminowany jest przede wszystkim nieskuteczny. Gorzej: lek przeterminowany bywa niebezpieczny - zwłaszcza jeśli został sprzedany na receptę (m.in. dlatego, że skład chemiczny tych farmaceutyków jest bardziej inwazyjny dla ludzkiego organizmu). A jednak, gdy chwyta nas choroba lub ból, sięgamy po nie machinalnie. Łatwo wówczas o pomyłkę, która może mieć bardzo złe skutki. Inspekcja apteczki jest więc ze wszech miar potrzebna, zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci. Każdy wie, że ich wyobraźnia jest niegraniczona, a ciekawość zmuszająca do zaglądania w najbardziej tajemnicze czy zakazane obszary domu, nie do powstrzymania. Czasem nie pomagają żadne zakazy, dlatego dorośli powinni być bardziej przewidujący.

Chemia w pigułce

Kiedy już zdecydujemy się wyrzucić wszystkie przeterminowane lekarstwa pojawia się jednak problem? Czy zebrać je do woreczka i po prostu, wraz z innymi śmieciami, wrzucić do zsypu czy kubła? Zdecydowanie nie.

Oceń artykuł:
Działy: Dobro czyń - Ziemia,