źródło: Mikael Damkier - Fotolia.com

Haute couture [wym. - oat ko`tur] w dosłownym tłumaczeniu znaczy wysokie krawiectwo. We Włoszech odpowiednikiem jest określenie „alta moda”. We Francji oznaczenie „haute couture” chroni prawo.

Aby zostać przyjętym do grona haute couture, firma musi spełnić szereg warunków, jak np. co najmniej 20 projektantów i pracowników pracowni, czy prezentacja przynajmniej 25 projektów dwa razy w roku. W 1943 roku istniało aż dwadzieścia tysięcy mecenasów krawiectwa. Dziś jest ich około dwustu, oferujących swoim klientkom całkiem indywidualną obsługę.

Haute couture to nie tylko oznaczenie markowych strojów, ale cała związana z ich wykonaniem otoczka. Część domów mody projektuje również kolekcje strojów pret a porter (gotowe do noszenia). Pierwszym, który zaczął zajmować się seryjną odzieżą był Yves Saint Laurent. Skrytykowali to ostro inni, po niedługim czasie poszli jego śladem. Pret a porter produkuje ubrania w różnych rozmiarach, a nie szyte wyłącznie na miarę. Kolekcje haute couture prezentują modele, które następnie, wybrane przez bogate klientki, szyte są w ich wymiarach na indywidualne zamówienie. Czasem tworzony jest też i sam projekt na konkretne zamówienie. Niewyobrażalne dla większości kobiet ceny kreacji wynikają z faktu, że szyte są one ręcznie i ręcznie ozdabiane np. na jedną z sukien Lagerfelda hafciarka poświęciła 1280 godzin czyli ponad 53 dni.

Projektanci często czerpią inspirację z pomysłów mistrzów hafciarstwa czy koronkarstwa. Tkaniny używane w haute couture to między innymi adamaszek, aksamit, atłas, batyst, koronka, kaszmir, krepa, mora, muślin, organdyna, satyna, surowy jedwab, szyfon, tafta, tiul, żakard - wszystko oczywiście w najlepszym gatunku. Zakupy to cała celebra. Po wybraniu modelu, suknia krojona jest z taniej neutralnej tkaniny i zszywana do pierwszej przymiarki. Jeśli pierwowzór leży idealnie - wykonywana jest z tkaniny właściwej. Nowa klientka przychodzi na wszystkie przymiarki, klientki stałe (mające w firmie manekiny w kształcie ich ciała) uczestniczą tylko w pierwszej przymiarce. W przypadku bardzo ważnych osobistości, przymiarki odbywają się w domu lub pałacu klientki.

Dla wybranych klientek, np. Księżna Diana, projektant najpierw przygotowywał szkice do wyboru wraz z projektami dodatków. Obecnie 12 domów mody ma prawo używać nazwy Haute Couture. Są to Balmain, Chanel, Christian Dior, Christian Lacroix, Emanuel Ungaro, Louis Feraud, Givenchy, Hanae Mori (projektantka japońska) Jean Paul Gaultier, Jean Louis Scherrer, Torrente (firmą kieruje kobieta) Yves Saint Laurent. Jak widać, świat mody kobiecej zdecydowanie zdominowali panowie. Zapachniało wielkim światem, tym bardziej, że wszystkie firmy proponują również swoje perfumy. Co rok, na rynku europejskim, pojawia się ponad sto nowych zapachów.

Kolekcje haute couture to dla większości kobiet obrazki z baśni o księżniczkach. I rzeczywiście, głównie dla głów koronowanych, choć nie tylko, są one przeznaczone. Dla nas pozostaje haute couture, ale to przeznaczone do seryjnej produkcji, a także kolekcje strojów pret a porter, w których możemy przecież wyglądać równie pięknie, jak księżne czy królowe.

Oceń artykuł:
Kategorie: Moda
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,