Kobiety łączą dbanie o higienę intymną z dobrym samopoczuciem – chcą czuć się dobrze same ze sobą, być zdrowe i unikać nieprzyjemnych infekcji. Poniżej wyjaśniamy, co oznacza indywidualne podejście do higieny i jak prawidłowo o nią zadbać.

Higiena a dolegliwość NTM

Panie borykające się z dolegliwościami okolic intymnych powinny chronić wrażliwe miejsca, zachowując szczególną ostrożność nawet podczas codziennej higieny i zabiegów pielęgnacyjnych. Takim kłopotliwym problemem jest np. nietrzymanie moczu. Wystarczy jednak, że kobiety z NTM będą pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą im  zadbać o higienę i zachować uczucie świeżości na co dzień – wyjaśnia prof. Jan Kotarski, ginekolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

•    Bieżąca woda.
Okolice intymne powinnaś myć bieżącą wodą przynajmniej 2 razy dziennie. Nie używaj do tego jednak ani gąbki, ani myjki – na ich powierzchni znajduje się dużo bakterii. Jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma bidetu ani prysznica, dobrym rozwiązaniem będą chusteczki odświeżające przeznaczone do higieny intymnej.

 

•    Wkładki anatomiczne. W zachowaniu codziennej higieny pomagają specjalne wkładki o anatomicznym kształcie. Są cienkie i całkowicie niewidoczne pod ubraniem, a jednocześnie wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Zwykłe podpaski i tampony nie są przystosowane do wchłaniania moczu, a ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do podrażnienia okolic intymnych.

•    Własny ręcznik. Pamiętaj o tym, aby po każdym myciu dokładnie, ale delikatnie osuszyć ręcznikiem okolice intymne. Brak uczucia wilgoci pomoże poczuć się komfortowo. Warto przeznaczyć w Twojej łazience jeden oddzielny ręcznik specjalnie do sfery intymnej.

•    Naturalne tkaniny. Skóra nie może oddychać w bieliźnie z włókien sztucznych. Wybieraj bieliznę osobistą z naturalnych tkanin, najlepiej bawełny. Niewskazane jest również częste noszenie bielizny typu stringi, która mocno uciska krocze i może przyczyniać się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej.

•    Odpowiednie pH. Tradycyjne, zasadowe mydło warto zamienić na specjalny preparat. Żele do higieny intymnej poza ładnym zapachem, mają odczyn zbliżony do tego w pochwie (pH5.5). Dzięki temu neutralizują przykre zapachy i pomagają dłużej zachować uczucie świeżości.

Oceń artykuł:
Kategorie: Miesiączka, Bolesne miesiączki, Higiena intymna
Działy: Dom - Zdrowie,