We wrześniu wiele z nas podejmie nową pracę. Pamiętaj, że to, jak wyglądasz, mówisz, czy jesteś twórcza i profesjonalna, czy masz poczucie wartości, czy szanujesz siebie i innych  - to twoja przepustka do sukcesu.

Wygląd zewnętrzny, dobre maniery mają ogromny wpływ na angażowanie kandydatów do pracy, a później na awanse, ocenę przydatności pracownika, jego skuteczność.

Wizerunek wpływa na to, jak się zachowujemy. Wyglądając dobrze wzbudzamy większy szacunek otoczenia. Kiedy podejdzie do nas na ulicy ktoś niechlujnie i brudno ubrany, odczuwamy strach, czasem niechęć, choć nie wiemy, co ten człowiek tak naprawdę sobą reprezentuje.

Lepszy wygląd poprawia naszą samoocenę, dodaje pewności siebie i pozwala zdobyć uznanie.

Są zawody (polityka, bankowość, marketing, ubezpieczenia, palestra), w których obowiązują bardziej konserwatywne zasady dotyczące wyglądu.  Reklama, świat mody, zawody artystyczne, niektóre stanowiska w mediach mogą pozwalać sobie na większy luz, a w niektórych zawodach ważna będzie indywidualność, kreatywność i inwencja przekazywana także przez strój. Dużo zależy od rodzaju pracy, zadania czy okazji.

Ważnym elementem wizerunku jest makijaż, który obowiązuje w pracy, na co dzień. Kobieta elegancko ubrana bez makijażu wygląda tak, jakby o czymś zapomniała. Delikatny i dobrze zrobiony makijaż zawsze doda nam urody, a paniom nieco starszym ujmie lat. Warto więc poćwiczyć. Makijaż to przecież dziedzina sztuki stara jak świat.

Czego należy unikać w garderobie do pracy?

  • Przede wszystkim pstrokacizny, mieszaniny ostrych wzorów i kolorów, śmiałych połączeń, np. grochy z paskami, tkanin błyszczących i nadmiernie ozdobnych, a także zbyt dużej ilości detali. 
  • Ubiór do pracy nie może być wyzywający pod żadnym względem, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę (np. ostry róż, pomarańcz, żółcień czy fosforyzująca zieleń - tzw. „obniżacze” klasy), wzór, jak i fason.
  • Zbyt duży dekolt czy zbyt krótka lub obcisła spódnica, a także odkryte ramiona na pewno wzbudzają zainteresowanie, ale czy o takie rodzaj uwagi chodzi w tym momencie? Na pewno nie.
  • Unikajmy zatem przezroczystości oraz zbytniego odsłonięcia ciała. Na przykład pacha absolutnie musi być zasłonięta, a latem często szczególnie młode pracownice noszą bluzki czy sukienki bez rękawów lub na ramiączka.

 

Oceń artykuł:
Kategorie: Moda, Stylista
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,