Filiżanka kawy ma w sobie tajemnicę i magię. Jej aromat przyciąga do siebie całe rzesze jej zwolenników. Nie wyobrażamy już sobie jej braku w naszym życiu.

A zatem jak parzyć kawę? Picie kawy jest rytuałem w większości domów i biur. Jest niemalże sposobem spędzania czasu, bo jak inaczej nazwać zaproszenie „chodźmy na kawę”. Z upływem czasu „picie kawy” się zmienia, zmieniają się producenci i smaki, zmienia się moda na sposób jej podania....bo kto z nas pije dzisiaj kawę w szklance ze spodkiem i połową fusów? Jaka moda na parzenie kawy panuje? Mamy szerokie pole do popisu, bo pewne jest, że podanie pysznej kawy i komplement osoby pijącej daje ogromną satysfakcję.

Początkowo kawę pito na wzór wschodni, czyli bez żadnych dodatków. Szybko zaczęto jednak dodawać m.in. mleko, słodką śmietanę, cukier, a nawet sól. W drugiej połowie XVIII wieku z Prus przyszła praktyka mieszania kawy z cykorią (dziś ten sposób przeżywa drugą młodość).

Obecnie na rynku świetnie prosperuje wielu producentów kawy, którzy dostarczają nam jej rozmaite gatunki i rodzaje. Smak kawy zależy jednak w dużej mierze od nas samych. Od tego jakiej wody użyjemy do sporządzenia kawy, w jaki sposób ją zaparzymy, jakiego użyjemy sprzętu. Spróbujmy zapoznać się z podstawowymi sposobami parzenia i odkryjmy ich tajemnice.

Kawa „po turecku”

Bardzo drobno zmieloną kawę mieszamy z cukrem. Następnie należy wsypać ją do tygielka (najlepiej miedzianego), zalać zimną wodą i kilka razy podgrzewać, nie dopuszczając do gotowania, aby wywar się podniósł. Zanim przelejemy gorący napar do filiżanek, należy dodać kilka kropli zimnej wody, aby fusy osiadły na dnie. Odrobina cynamonu lub kardamonu wzbogaci jej smak.

Kawa z ekspresu przelewowego

Takie ekspresy mają już za sobą okres największej popularności. Dziś wypierane są przez ekspresy ciśnieniowe. Woda przelewa się automatycznie przez filtr ze zmieloną kawą. W takim ekspresie jest specjalny podgrzewacz, który utrzymuje temperaturę kawy. Lecz kawa nie powinna długo stać w dużej temperaturze, gdyż traci swój aromat.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego

Ekspres ciśnieniowy służy do przygotowywania espresso. Wszystkie inne napoje (caffe" latte, caffe" machiato, cappuccino itp.) są napojami przygotowanymi na bazie espresso.

Kawę wsypuje się do sitka i przy pomocy tampera lekko ugniata. Sitko umieszcza się w specjalnej kolbie. Kiedy woda w boilerze osiągnie odpowiednią temperaturę (88 - 92 st. C), zaczynamy proces ekstrakcji kawy. Kawa stanowi dla przechodzącej przez nią wody opór, wytwarza się wysokie ciśnienie. Tak przygotowana kawa ma delikatną warstwę jasnobrązowej pianki (tzw. "crema").

 

Czy wiesz, że: Ekspres ciśnieniowy wynalazł Włoch Achille Gaggia, a wynalazcą papierowego filtra do kawy była niemiecka gospodyni domowa Melitta Bentz.

Kawa mokka - caffetierka, czyli włoski styl

Do tego sposobu parzenia kawy potrzebujemy specjalny czajniczek. Dolną jego część napełnia się zimną wodą, nad nią jest sitko ze zmieloną kawą, a nad nim z kolei - górny pojemnik na napar. Całość stawiamy na kuchence (istnieją wersje elektryczne takiego czajniczka), gotująca się woda w dolnym zbiorniczku przechodzi do góry i pod ciśnieniem przechodzi przez kawę. W górnej części wylewa się gotowy napar.

Oceń artykuł:
Kategorie: Gotowanie, Kucharz, Doradca domowy
Działy: Dom - Czystość w domu, Świat pomysłów - Kuchnia i przepisy,