źródło: vnlit - Fotolia.com

Jesienne deszcze, coraz chłodniejsze i krótsze dni nie zachęcają do wychodzenia z domu, ale jesień ma też swoje zalety. To czas, gdy najlepiej odpoczywa się przy kubku gorącej herbaty i kawałku pachnącej jabłkami szarlotki. A gdyby na wspólny odpoczynek zaprosić jeszcze przyjaciół?

Takie spotkania powinny być spokojne i niezobowiązujące. Ich oprawa powinna podkreślać ciepłą, domową atmosferę. Żadnej drogiej porcelany i wyszukanych potraw! Jesienne podwieczorki to przede wszystkim okazja do wspólnego spędzenia czasu. Również kwiatowe dekoracje powinny współgrać z tym klimatem. Tej jesieni sprzyjają nam florystyczne trendy. Modne są kompozycje inspirowane kolorami natury. Dominuje prostota, w kompozycjach pojawiają się dobrze znane, swojskie kwiaty. Modne kolory: czerwienie, żółcie, złoto, fiolet znakomicie pasują do atmosfery jesiennych dni.

Co ważne, by stworzyć modną, jesienną aranżację, nie potrzeba szczególnych umiejętności i znajomości tajników florystyki. Modne są kompozycje swobodne, sprawiające wrażenie ułożonych od niechcenia. Komponując jesienne bukiety, warto jednak kierować się kilkoma prostymi regułami: stonowana kolorystyka pozwala na szaleństwo kształtów i gatunków kwiatów, a kolorowe bukiety powinny być prostsze i ułożone z kwiatów o zbliżonych kształtach i wielkościach. Najłatwiejsze do wykonania są kompozycje jednobarwne. Monochromatyczny bukiet nie musi być jednak nudny; korzystajmy z różnorodnych kształtów i wielkości kwiatów. Szczególnie duże pole do popisu dają nam chryzantemy, niezwykle modne tej jesieni. Warto przełamać tradycyjne myślenie, wedle którego chryzantemy pasują jedynie na uroczystości żałobne i dostrzec ich potencjał jako kwiatów dekoracyjnych.

Jak stworzyć bukiet z chryzantem? Wystarczy połączyć kwiaty w jednym kolorze; np. złociste lub fioletowe, lecz o różnych kształtach kwiatostanów: okrągłe, pierzaste, parasolkowate. Bukiet najlepiej ułożyć w pękatym, niskim wazonie. Szczególnie pasuje on do niskiego, okrągłego stolika przy którym podajemy herbatę. Uzupełnieniem dekoracji mogą być główki kwiatów ułożone na stole. Ciekawie będzie też wyglądał bukiet chryzantem, w którym na złocistym tle pojawi się mocny akcent kolorystyczny, kilka kwiatów w kolorze ciemnoczerwonym lub rudym.

Komponując nasze bukiety korzystajmy z jesiennej palety barw. To nie tylko kolory złocistych, czerwonych i brązowych liści, ale też fiolet. Z czym się kojarzy? Oczywiście z jesiennymi, nastrojowymi wrzosowiskami. Wrzosy to kwiaty wyjątkowo dekoracyjne. Są na tyle efektowne, że nie potrzebują dodatkowych ozdób, ani towarzystwa innych kwiatów. Wystarczy umieścić je w niskim, przezroczystym wazonie. Tłem dla tej kompozycji będzie o ton jaśniejszy, jednobarwny obrus i biała zastawa. Jeśli zależy nam na szczególnym efekcie, możemy pokusić się o kolorystyczne dopasowanie potraw. Niech na białych talerzykach pojawią się ciemnofioletowe konfitury, a do herbaty podajmy ciasto ze śliwkami. Dopełnieniem może być porzeczkowy sok stojący w dzbanku.

 

Oceń artykuł:
Kategorie: Aranżacje wnętrz, Florysta, ogrodnik
Działy: Świat pomysłów - Dom i ogród,