źródło: Katarzyna Kownacka

Holendrzy uwielbiają kwiaty i nie sposób tego nie zauważyć. Jest ich pełno na ulicach, balkonach, parapetach... Piękne i ukwiecone są kawiarniane ogródki, ogrody wokół domów i publiczne parki. Dlatego nie dziwi, że jeden z najpiękniejszych i największych kwiatowych ogrodów, a zarazem jedna z największych atrakcji Holandii znajduje się w holenderskim Lisse. Ten ogród to Keukenhof - nadszedł najlepszy czas, by go odwiedzić.

Z Amsterdamu dojazd do Keukenhof zajmuje kilkadziesiąt minut, ale podróż jest prawdziwą przyjemnością. Z lotniska Schipol, a także z Hagi i Lejdy kursują specjalne autobusy. Przejazd i wstęp do ogrodu to około 14 euro - zapewniam, że będą to dobrze wydane pieniądze. Ja jednak wybieram dojazd pociągiem do Lejdy, a stamtąd autobusem do Lisse. Podziwianie kolorowych pól zaczynam już z pociągu - cudowne łany tulipanów ciągną się od Amsterdamu po Lejdę, Haarlem i Hagę. Podniecenie towarzyszące mojej wycieczce zaczyna rosnąć - zbliżamy się do Lisse.

 


W ciepłą, majową niedzielę drogę do Keukenhof wyznacza tłum zwiedzających, zmierzających w tym samym kierunku. Powierzchnia ogrodu jest jednak na tyle duża, że tłok przy wejściu w żaden sposób mnie nie odstrasza. Do Keukenhof wchodzę przez główną bramę, z oddali dobiegają radosne rytmy muzyki wygrywanej przez pianolę. Przy centralnie usytuowanej fontannie, w kawiarnianych ogródkach tłumnie siedzą ludzie. Czuję, że to będzie niezapomniany dzień!

 


Keukenhof nie bez powodu nazywany jest wiosennym ogrodem Europy. Trzeba go zobaczyć w kwietniu albo w maju (otwarty jest zaledwie przez te dwa wiosenne miesiące), wtedy bowiem kwitną zasadzone kwiaty, tworzące kolorowe dywany. Ilość kolorów i zapachów może przyprawić o zawrót głowy nie tylko miłośników ogrodów. Na ponad 30 ha Keukenhof daje nam możliwość podziwiania setek gatunków kwiatów i drzew. Co ciekawe, 7 milionów cebulek sadzonych jest ręcznie, co roku w innym, na nowo aranżowanym układzie.

 

 


Tulipany, hiacynty, krokusy czy amarylisy tworzą wielobarwne mozaiki. Trawa, kwitnące krzewy i kwiaty poprzecinane są typowymi dla Holandii kanałami, na których pływają kaczki. Uważny zwiedzający zauważy wiele różnych gatunków roślin, ale z pewnością nikt nie doliczy się aż 100 gatunków tulipanów i 87 gatunków drzew.

 


Co ciekawe, nieustanne kwitnienie kwiatów przez dwa miesiące, pracujący w Keukenhof ogrodnicy osiągają dzięki tzw. nasadzeniom warstwowym. Ta stosowana już od lat metoda polega na sadzeniu w jednym pionie trzech cebulek jednocześnie: najgłębiej tych kwitnących najpóźniej, w środku - wczesnych, a najwyżej krokusów.

Oceń artykuł: