źródło: konradbak - Fotolia.com

Określenie marynarka wywodzi się od tego, że pierwsi zaczęli ją nosić marynarze i robotnicy jako najbardziej funkcjonalne okrycie. Szybko jednak zawładnęła całym męskim światem i awansowała do rangi stroju eleganckiego mężczyzny, zwykle jako element garnituru.

Dopiero w latach trzydziestych XX wieku zaczęła się moda na marynarki sportowe noszone na co dzień, a kamizelkę zastępowano swetrem. Jest to cześć stroju, bez której obejść się nie można.

Marynarka ze sztruksu, czyli typ marynarki sportowej – do wykorzystania w dress kodzie swobodnym. Bardzo popularna ze względu na uniwersalność, można ją nosić ze wszystkim – ze spodniami dżinsowymi lub materiałowymi, z T-shirtem lub sportową koszulką. Charakteryzuje je wielość kolorów, fasonów i krojów. Marynarki sztruksowe z łatami na łokciach wprowadzają do sportowej elegancji pewną dozę fantazji i zabawnego luzu. Ciekawe jest zestawienie jaśniejszej marynarki ze sztruksu – odcienie brązu, ciemnej zieleni, granatu lub grafitu z zamszowymi lub skórzanymi półbutami. Marynarkę sztruksową zapinamy tylko, jeśli sytuacja jest nieco bardziej oficjalna, ponieważ ma ona sprawiać wrażenie swobodnego luzu.

Marynarka letnia z lnu, bawełny, często z domieszka jedwabiu. W sytuacjach weekendowych można ją łączyć z T-shirtami, koszulami bez krawata, polówkami. Dobra zarówno w połączeniach z lnianymi czy bawełnianymi spodniami, jak i z dżinsami. Marynarkę z domieszką jedwabiu można zestawić z jedwabną koszulą, zwłaszcza na wieczorne letnie spotkanie.

Marynarka na sezon zimowy szyta z wełny lub tweedu, często w kratkę, świetnie pasuje do golfów, półgolfów, swetrów w serek noszonych na koszulę. Do marynarki we wzorek nosimy gładkie materiałowe spodnie w jednym z kolorów znajdującym się we wzorze i gładkie koszule.

 

Dżinsowa, cienka kurtka tzw. katana, świetnie sprawdza się w codziennych sytuacjach, zastępując marynarkę. Zwykle luźna, dłuższa lub dopasowana krótka chętnie noszona jest przez bardzo młodych mężczyzn. Katanę z ciemnego, granatowego dżinsu, dopasowaną do męskiej sylwetki można połączyć z miękką bluzą z kapturem. Nie nosimy do niej dżinsowych spodni w podobnym kolorze (jeśli dżins, to czarne spodnie), ciekawie wygląda natomiast z bojówkami i sztruksami. Ten zestaw nie nadaje się jednak na ważne okazje.

Marynarka to „przyjaciel” każdego mężczyzny. Warto więc mieć w swoim zbiorze kilka marynarek lub wiedzieć, jak i z czym można je łączyć.

 


 

Oceń artykuł:
Kategorie: Styl
Działy: Drogeria - Strefa męska,