źródło: Yuri Arcurs - Fotolia.com

W życiu każdej z nas nadchodzi moment, gdy zaczynamy sięgać po kosmetyki spowalniające upływ czasu. Jednak czy wszystkie specyfiki „anti-age” działają z jednakową siłą? Od czego zależy skuteczność stosowanego kremu odmładzającego?

Oczywiście od substancji biologicznie czynnych, które w nim występują. Dotyczy to zarówno związków, które niwelują skutki starzenia się skóry, jak i tych, które decydują o stabilności i przenikalności cząsteczek w jej głębsze warstwy. Wyzwaniem, jakiemu muszą podołać kremy odmładzające, by efekt ich stosowania był widoczny, jest m.in. odbudowa uszkodzonych białek – kolagenu i elastyny, stanowiących bazę dla włókien kolagenowych i sprężystych. To one właśnie decydują o elastyczności, gęstości i wytrzymałości naszej skóry. Przez wiele lat włókna te podlegają ciągłej przebudowie i regeneracji. Z upływem lat, ulegają zwyrodnieniu, zbijając się w bezpostaciową masę. Zmniejszona produkcja kolagenu, elastyny i innych związków, powoduje zmiany w tkance łącznej skóry właściwej, czego konsekwencją jest pojawienie się zmarszczek, bruzd, osłabienie elastyczności i większa wrażliwość skóry – jednym słowem wszystkich objawów starzenia się skóry.

ABC kremu odmładzającego

Skuteczny krem przeciwzmarszczkowy powinien działać wielokierunkowo i na wielu płaszczyznach. Oprócz poprawy sprężystości i spoistości (zagęszczenia) skóry, mile widziane jest wyrównanie kolorytu (rozjaśnienie cery i zmniejszenie przebarwień), likwidacja zrogowaciałego naskórka, poprawa nawilżenia oraz przywrócenie świeżego, aksamitnego wyglądu. Jeżeli stosowany krem, choć w pewnym stopniu spłyci występujące zmarszczki, będzie to prawdziwy powód do zadowolenia.

Poniżej niektóre substancje o udowodnionych właściwościach odmładzających:

Retinol (witamina A) jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry. Wpływa na formowanie się komórek skóry, normalizuje ich dojrzewanie i podziały komórkowe, dzięki temu sprzyja lepszej odnowie skóry. Wpływając na wierzchnie warstwy naskórka przyczynia się do jego wygładzenia, poprawienia struktury i kolorytu oraz zmniejszenia nadmiernego rogowacenia. Systematyczne stosowanie kremów na bazie retinolu przyczynia się do zwiększenia syntezy białek – kolagenu i elastyny – odpowiedzialnych za jędrność skóry oraz kwasu hialuronowego – za prawidłowe nawodnienie. Aby retinol mógł spełnić swoje zadanie, niezbędne jest odpowiednie jego stężenie w kremie: nie mniejsze, niż 0,25% (mak. do 1%). Mała skuteczność niektórych kremów z retinolem może być spowodowana obecnością śladowych ilości tej witaminy, która dodatkowo szybko ulega utlenianiu pod wpływem czynników zewnętrznych.

Witamina C (kwas askorbinowy) jest niezwykle ceniona w kosmetologii ze względu na dwie główne właściwości – to silny i skuteczny antyoksydant w walce z wolnymi rodnikami oraz składnik stymulujący syntezę kolagenu. Niezwykle skuteczna w połączeniu z innymi przeciwutleniaczmi np. witaminą E, którą potrafi zregenerować. Zwiększa gęstość skóry właściwej, poprawia elastyczność i jędrność skóry, spłyca powierzchowne zmarszczki. Zmniejsza aktywność enzymów powodujących rozpad kolagenu i elastyny. Witamina C delikatnie złuszcza, wygładza i rozjaśnia naskórek (jest pomocna w walce z przebarwieniami). Poprawia mikrocyrkulację krwi, wzmacnia naczynia włosowate, działa przeciwzapalnie. Problem z efektywnością kremów zawierających tę witaminę polega na jej małej stabilności i dużej wrażliwości na temperaturę, światło, tlen i niekorzystne pH. Poprawę stabilności kwasu można osiągnąć m.in. poprzez stosowanie formuły bezwodnej lub o małej zawartości wody (niektóre firmy oferują ampułki z witaminą C, gdzie ta występuje w postaci proszku, który należy połączyć z płynem), obecność alkoholu lub poprzez odpowiednio wysokie stężenie (nie niższe niż 10%, mak. 20%). Witamina C zastosowana w odpowiedniej formule szybko wnika w skórę i pozostaje w niej przez kilka dni.

Resweratrol to związek z grupy polifenoli występujący w największych ilościach w owocach czerwonych winogron. Substancja ta przedłuża życie komórek skóry poprzez aktywację enzymów z klasy sirtuin (to białka enzymatyczne, które zwiększają odporność i żywotność komórek, będące odkryciem ostatnich lat). Zastosowanie resweratrolu w stężeniu 5% zwiększa aktywność białek o 55%. Związek ten pobudza zdolności komórek do odnowy i regeneracji, aktywując podziały komórkowe. Wzmaga produkcję białek podporowych – kolagenu i elastyny, chroniąc je przed rozpadem i degradacją. To silny antyoksydant neutralizujący wolne rodniki. Efektem stosowania kremów z resweratrolem jest poprawa elastyczności skóry, spłycenie istniejących zmarszczek, regeneracja i poprawa nawilżenia skóry.

Izoflawony sojowe pozyskiwane z soi. Izoflawony to związki należące do tzw. fitoestrogenów – roślinnych odpowiedników żeńskich hormonów. Niektóre z nich, a szczególnie daidzeina i genisteina, wiążą się z receptorami estrogenowymi w skórze, wpływając na czynność komórek skóry. Wzmagają syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w głębokich warstwach skóry.
Poprawiają sprężystość, gęstość i nawilżenie skóry. Normalizują wydzielanie sebum, spłycają pory, działają łagodząco i przeciwzapalnie. To silne antyoksydanty wychwytujące wolne rodniki. Izoflawony chronią tym samym skórę przed uszkodzeniami wywołanymi przed słońce. Ważną właściwością tych substancji jest hamowanie aktywności enzymów tzw. metaloproteinaz, które niszczą włókna kolagenowe i sprężyste. Skuteczne właściwości daje wysoce skoncentrowany ekstrakt z soi, standaryzowany na 40% zawartości izoflawonów sojowych. 

Oceń artykuł:
Kategorie: Skóra mieszana, Nawilżanie, Skóra sucha, Skóra dojrzała, Skóra wrażliwa, Kosmetolog, Do pielęgnacji twarzy, Skóra normalna
Działy: Perfumeria - Pielęgnacja twarzy,