źródło: konradbak - Fotolia.com

Dobierając garderobę i modelując sylwetkę, można świetnie wykorzystać złudzenia optyczne. Przez odpowiednie połączenia wzorów i kolorów, a także zastosowanie odpowiednich proporcji zestawów, sylwetkę można wydłużyć, skrócić, wyszczuplić i poszerzyć.  

A oto kilka zasad i sposobów, które można wykorzystać „projektując” swoje stroje.

Kolory

Zasada 1

Najpierw zauważa się barwy jasne i żywe, potem dopiero ciemne.

Zasada 2.

Oko najpierw skupia się na wzorach, potem na kolorach jednolitych.

Zasada3

Jasne i żywe kolory należy umieszczać w miejscach, na których chcemy skupić uwagę, ciemne w miejscach, które chcemy zamaskować.

Jednolity kolor, nawet jasny, może również maskować, ale wtedy gdy połączymy go z wzorem.

 A oto przykład:

Twoja figura przypomina literę A, trójkąt, gruszkę, dzwon lub kręgiel, a więc od pasa w dół jest masywniejsza, cięższa czy tęższa niż od pasa w górę. Problemem są uda, duże pośladki albo szerokie biodra.

 

Jak więc się ubrać, aby nie było widać tak znacznej różnicy w proporcjach?

Najprostsze rozwiązanie to np. ciemnogranatowe spodnie lub spódnica i biała lub jaskrawoczerwona bluzka.

Można jednak wypróbować i inny wariant:

Łącząc czerwień z bielą, umieść czerwień na dole (jako ten ciemniejszy), 

jeśli natomiast masz do wykorzystania biel i deseń – na górze umieść deseń, a na dole biel, jako jednolity kolor, a więc w tym wypadku przyciągnie uwagę nie biel, a właśnie deseń.

Gdy sylwetka przypomina trójkąt, do białych spodni lub spódnicy wkładaj zawsze wzorzystą górę.

Nosząc czerń i biel, uważaj, aby obydwa kolory nie zajmowały równych fragmentów twego ciała. Sylwetka będzie wówczas wyglądać kwadratowo i bardzo szeroko. Lepiej więc połączyć więcej czerni i mniej widocznej bieli niż odwrotnie, np. spódnicę z podwyższonym stanem i krótszą białą bluzkę, niż długą białą bluzkę i krótką czarną spódnicę. 


Jeśli chcesz wyszczuplić talię, możesz wykorzystać pasek ciemniejszy niż reszta stroju 


By zmniejszyć optycznie biust, włóż bluzkę czy sukienkę z dekoltem w serek (szpic), ale wykończonym ciemniejszą plisą.

Wzory

Wzory i nadruki powinny być proporcjonalne do rozmiarów ciała, np. wielkie kwiaty na sukience niskiej, drobnej dziewczyny zdominują jej sylwetkę bardzo niekorzystnie. Kobiety wysokie lub o masywnej budowie nie powinny stosować maleńkich nadruków, które jeszcze bardziej podkreślą ich wzrost lub tuszę.

W deseniach oko dostrzega przede wszystkim odległość między poszczególnymi elementami wzoru, a nie sam wzór. Wzrok podąża za wzorem, jeśli więc umieścimy go w jednym miejscu sylwetki, na pewno przyciągniemy uwagę do tego właśnie miejsca.

Gdy elementy wzoru będą rozstrzelone, wówczas oko, przeskakując od elementu do elementu, zwraca uwagę na przestrzeń między nimi, przez co cała powierzchnia wydaje się większa.

Jeśli wzór jest gęsty i mało widać przestrzeń między elementami, płaszczyzna wydaje się mniejsza.

 

A więc, chcąc wyszczuplić sylwetkę, należy nosić stroje we wzory gęste lub z elementami wzoru umieszczonymi w określonym miejscu.

Ważny jest też kolor tła. Duży wzór na białym tle spowoduje, że sylwetka będzie tęższa niż wtedy, gdy ten sam wzór znajdzie się na tle ciemnym. 

Przyjrzyj się dobrze swojej sylwetce i używając odpowiednich wzorów i kolorów, podkreślaj to, co w niej najlepsze.

 

 

Oceń artykuł:
Kategorie: Strój, Stylista, Typ figury
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,