Uważa się, że kolka niemowlęca wynika z niedojrzałości układu trawiennego. Nie ma niezawodnych sposobów na kolkę, jednak nie jest to groźna przypadłość i w większości przypadków mija przed ukończeniem trzeciego lub czwartego miesiąca życia. Kolkę to niedający się ukoić płacz przez trzy godziny dziennie, trzy razy w tygodniu, trwający trzy tygodnie lub dłużej. Jest to tak zwana „zasada trzech”.

Co pomaga?

Karmienie piersią

Enzymy zawarte w pokarmie kobiecym sprzyjają rozwojowi jelit, a ponadto jest on dużo łatwiejszy do strawienia niż mleko modyfikowane.

Rutyna

W pierwszych tygodniach życia dziecka jego komfort trawienny może poprawić regularny, ustabilizowany rytm dnia. Zachęcaj dziecko do spożywania większych ilości mleka na raz, zamiast ciągłego „podjadania”.

Butelka

Jeśli karmisz butelką, upewnij się, że korzystasz z butelki zaprojektowanej tak, by imitowała pierś. Poszukaj butelki z takim smoczkiem oraz podwójnym zaworkiem, który sprawia, że powietrze wydostające się z butelki nie trafia do brzuszka dziecka.
Te cechy posiada nowa butelka Philips AVENT Natural. Naturalny kształt smoczka umożliwia dziecku kontynuowanie tych samych, naturalnych ruchów perystaltycznych języka i odruchów ssania wykonywanych przy piersi.
Smoczek wyposażony jest również w specjalnie zaprojektowane miękkie i wygodne płatki, które zwiększają elastyczność i minimalizują zapadanie się smoczka.

Unikaj podejrzanych pokarmów

Gdy karmisz piersią, niektóre spożywane przez Ciebie produkty mogą przyprawić dziecko o kolkę. Najczęściej są to takie pokarmy jak: brokuł, kalafior, kapusta, czekolada, mleko krowie, cebula, owoce cytrusowe.

Otulanie

Zawinięcie dziecka w prześcieradło lub chustę może dać mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Położna pokaże Ci, jak to zrobić.

Ruch

Pomóc może bujanie na huśtawce lub posadzenie w foteliku z wibracjami.

Odbijanie

Jeśli Twoje dziecko je bardzo szybko, być może będziesz musiała częściej wywoływać u niego odbicie. Aby spowodować uwolnienie powietrza, poklep zdecydowanie plecy dziecka lub kilkakrotnie pionowym ruchem pogładź je ręką.

Masaż

Delikatny masaż brzuszka, szczególnie po ciepłej kąpieli, pomoże rozluźnić mięśnie brzuszka. Do masażu możesz używać olejów z nasion słonecznika, pestek moreli i oliwek.

Zmiana pozycji

Niektóre pozycje ciała działają kojąco, zwłaszcza te, w których delikatnie uciskany jest brzuszek. Pamiętaj jednak, że gdy maluch uśnie, trzeba go ułożyć na plecach.
Jeśli żadna z tych metod nie pomaga Twojemu dziecku, możesz skonsultować się z lekarzem.

Oceń artykuł:
Kategorie: 3 Miesiąc, Jedzenie, Maluch 1-3 l., Żywność Dla dzieci, Żywność Dla dzieci, 1 Miesiąc, Układ pokarmowy, 4 Miesiąc, Zdrowie, Jedzenie, Karmienie piersią, Dietetyk, Jedzenie, Noworodek 0-3 m., Pediatra, Układ pokarmowy, Dietetyk, 2 Miesiąc, Dietetyk, Zdrowie
Działy: Dom - Ciąża i dziecko, Rossnę - Żywienie, Rossnę - Pielęgnacja i zdrowie,