źródło: Leonid Ikan - Fotolia.com

Dzieci bywają nieszczęśliwe. Borykają się z wielkimi problemami, a są mniej wytrzymałe psychicznie niż dorośli. Konflikty, niepewność, brak stabilizacji mogą wywołać zaburzenia nerwicowe, między innymi tiki, czyli ruchy mimowolne.

Każdy człowiek wykonuje bezwiednie wiele ruchów. Drapiemy się, poprawiamy włosy, stukamy palcami, ale nie uważamy się z tego powodu za osoby chore. Dzieci niczym się pod tym względem nie różnią. Co więcej, ich układ nerwowy jest wrażliwszy niż u dorosłych, więc podekscytowane, zdenerwowane lub przestraszone wiercą się jeszcze bardziej. Jeżeli jednak jakiś konkretny ruch zaczyna się powtarzać i utrzymuje się także wtedy, gdy nie dzieje się nic niezwykłego, sprawdź, czy twój malec nie ma tików.

Niewielkie ruchy

Gdy dziecko powtarza jeden ruch wielokrotnie w ciągu dnia, zwykle podejrzewamy, że jest tego jakaś konkretna, fizyczna przyczyna. I słusznie - na początek warto skontrolować, czy ciągłe mruganie, pochrząkiwanie, pokasływanie, poruszanie nosem albo drapanie się nie są spowodowane infekcjami, alergią lub po prostu suchym powietrzem w mieszkaniu, zaś mrużenie oczu i marszczenie czoła - pogarszającym się wzrokiem. Kiedy jednak wykluczymy albo usuniemy przyczynę, a objawy nie miną, może to oznaczać, że ruchy, które na początku miały swoje uzasadnienie, utrwaliły się w postaci tików.

Jak to sprawdzić?

Pewność da dopiero konsultacja ze specjalistą, ale jeśli objawy ustępują podczas snu, a w ciągu dnia malec powtarza dziwne ruchy zawsze w taki sam sposób, jest to sygnał, że ma problem z ruchami mimowolnymi. Znaczące jest także, jeśli takie zachowanie nasila się w momencie stresu.

Tiki przybierają jednak również inne formy, których nie można pomylić z reakcją na dolegliwości alergiczne lub infekcyjne. Są to niewielkie ruchy lub dźwięki, na przykład drganie kącika ust, podnoszenie brwi, skurcze mięśni policzków, dotykanie twarzy, potakiwanie, kilkakrotne, automatyczne powtarzanie zasłyszanego wyrazu, chuchanie, cmokanie, ale też tzw. duże ruchy - skręcanie ciała lub kończyn, wzruszanie ramionami oraz trudne do zlekceważenia wokalizacje, takie jak mimowolne powtarzanie całych zdań, w tym wulgaryzmów.

Oceń artykuł:
Kategorie: 23 Miesiąc, 23 Miesiąc, 21 Miesiąc, 22 Miesiąc, Nastolatek, 19 Miesiąc, 25-27 Miesiąc, 20 Miesiąc, Przedszkolak 3-6 l., Układ nerwowy, Nastolatek, Przedszkolak 3-6 l., 24 Miesiąc, 27 Miesiąc, 22 Miesiąc, 20 Miesiąc, 24 Miesiąc, 21 Miesiąc, Układ nerwowy, Przedszkolak 3-6 l., 24 Miesiąc, 23 Miesiąc, 25-27 Miesiąc, 21 Miesiąc, 19 Miesiąc, 20 Miesiąc, 22 Miesiąc, Układ nerwowy, 19 Miesiąc
Działy: Dom - Ciąża i dziecko, Dom - Rossnę, Rossnę - Pielęgnacja i zdrowie,