Wiele kobiet, które nie lubią się malować uważa, że podkład tworzy na twarzy maskę lub blokuje pory skóry. Tymczasem kosmetyki nowej generacji nie szkodzą skórze, ale ją odżywiają.

Chronią przed zanieczyszczeniami, szkodliwymi promieniami słonecznymi, zimnem i wiatrem. Osoby o cerze wrażliwej lub naczynkowej powinny stosować je jako dodatkową ochronę wrażliwych miejsc.

Bez odpowiednio dobranego podkładu makijaż nie będzie się trzymać, a róż czy cienie nałożone bezpośrednio na skórę znikną, nie dając żadnego efektu lub uwydatnią niedoskonałości cery.

Podkłady dostępne w sklepach kosmetycznych wykonane są na bazie oleju lub wody, są tłuste lub beztłuszczowe i w różnym stopniu kryją skórę. Spotkać możemy kilka rodzajów podkładów:

  • w płynie,
  • w kremie,
  • w pudrze,
  • w konsystencji musu,
  • kremy koloryzujące.

Podkłady w płynie, w buteleczkach lub tubkach mają za zadanie pokryć skórę delikatną, cienką warstwą. Skóra sucha potrzebuje podkładu na bazie oleju, normalna na bazie wody, zaś skóra tłusta podkładów beztłuszczowych (oil free).

Podkłady w kremie kryją średnio lub mocno, dobre dla cery suchej i normalnej, ale nie takiej, która się łuszczy.

Podkłady w kamieniu to 2 w 1, czyli podkład i puder razem - dobre do wykonania szybkiego makijażu. Można nakładać je na sucho i na mokro, bardzo dobre dla osób młodych.

Koloryzujący krem to najdelikatniejszy z podkładów, dobry na lato i dla osób o nieskazitelnej cerze. Wyrównuje tylko koloryt skory nadając jej zdrowy odcień.

Ostatnio pojawiły się podkłady w formie musu, bardzo dobre dla cery dojrzalej, ponieważ nie tworzą bruzd w miejscu zmarszczek.

Podkłady wyrównują kolor skóry, wygładzają nierówności, nie pokrywają jednak znamion, mocniejszych zaczerwienień, cieni pod oczami. Tu już potrzebne są odpowiednie korektory.

Idealny podkład to taki, którego nie widać, czyli wtapia się kolorystycznie w naszą skórę. Jeśli podczas próbnego nałożenia widoczna jest żółta, różowa lub brązowa plama na skórze oznacza to, że podkład nie jest odpowiedni, a makijaż będzie wyglądać nienaturalnie (efekt maski).

Przepis na szybki makijaż:
Nałóż podkład (także na powieki)
Przypudruj twarz
Nałóż róż
Wytuszuj rzęsy
Użyj pomadki lub błyszczyku.
i..........piękna i odświeżona biegnij na zajęcia.

Jeśli znajdziemy już właściwy podkład warto zakupić dwa odcienie ciemniejszy i jaśniejszy, które możemy łączyć w zależności od pory roku (zimą twarz jest zawsze bardziej blada).

Na kilkanaście minut przed nałożeniem podkładu warto użyć kremu nawilżającego. W praktyce, kiedy mamy rano zawsze za mało czasu po umyciu twarzy nakładamy krem, potem dokonujemy dalszej części toalety, jemy śniadanie, a następnie robimy makijaż.

Podkład można nakładać palcami, jest wtedy bardziej wydajny, można też gąbką lateksową (najlepsze w kształcie trójkąta) lub pędzlem zaczynając od środka twarzy i rozsmarowując na boki. Ważne, aby robić to w kierunku do dołu, tak by nie unosić mikroskopijnych włosków, które mamy na twarzy. Po nałożeniu możemy przyłożyć do twarzy chusteczkę higieniczną , która wchłonie nadmiar podkładu. Ten zabieg przedłuża trwałość makijażu. Na zakończenie dobrze jest przypudrować twarz pudrem sypkim.

Podkład nakładamy na powieki, można również na usta, wówczas dłużej utrzyma się na nich szminka.

Przed zakupem podkładu odpowiedz sobie na następujące pytania:

Czy moja skóra jest sucha, tłusta, normalna, a może wrażliwa?

Czy ma odcień żółtawy, różowy, beżowy?

Czy potrzebuje mocnego czy delikatnego pokrycia?

Oceń artykuł:
Kategorie: Makijażystka, Podkłady i bazy
Działy: Perfumeria - Kosmetyka kolorowa,