źródło: NiDerLander - Fotolia.com

Do oceny noworodka służy tzw. skala Apgar. W skali tej dokonuje się oceny pięciu parametrów punktowanych 0,1 lub 2

W skali Apgar ocenia się:

  • czynność serca,
  • oddechy,
  • reakcje na bodźce zewnętrzne (reakcja na wprowadzenie cewnika do nosa),
  • napięcie mięśniowe,
  • kolor skóry.

Noworodek urodzony w dobrym stanie otrzymuje od 8 do 10 punktów w skali Apgar, ocena poniżej 7 pkt charakteryzuje noworodka z zaburzeniami oddechowo-krążeniowymi lub metabolicznymi. Takie dziecko kwalifikuje się do grupy ryzyka okołoporodowego i otacza szczególna troską. Oceny dokonuje się w pierwszej minucie po urodzeniu i powtarza w piątej.

Wykonuje się również pomiary długości i masy ciała. Przeciętna waga dziecka donoszonego wynosi 3510g (przedział normy od 2500 do 4 600 g), a długość 50,7 cm (przedział normy 47-55cm).  Noworodki z masą powyżej 4000 g często pochodzą od matek z cukrzycą jawną bądź utajoną. Noworodek urodzony przed 37 tygodniem ciąży, najczęściej ważący poniżej 2500g, to wcześniak.

Następnie mierzony jest obwód głowy i klatki piersiowej. U noworodka obwód klatki piersiowej jest ok. 2 cm mniejszy niż głowy. Bada się także ciemiączka: przednie oraz ciemię tylne, które może być niezarośnięte w pierwszych tygodniach po urodzeniu oraz słuch dziecka (tzw. metodą fotoemisji), stopień wykształcenia panewek stawu biodrowego i stan neurologiczny noworodka.

Bilans służy wczesnemu wykrywania wad wrodzonych, w tym tych, które wymagają szybkiej interwencji chirurgicznej, jak np. zarośniecie przełyku, odbytu, krytyczne wady serca itp.

Warto wiedzieć! W ramach tej wczesnej oceny istnieje obowiązek wykonania testów na fenyloketonurię i niedoczynność tarczycy, ponieważ tylko wcześnie podjęte działania terapeutyczne mogą uchronić dziecko przed późniejszym niedorozwojem umysłowym.

Wszystkie informacje ujęte w ramach bilansu „0” rodzice znajdą w książeczce zdrowia dziecka. Bilanse zdrowia to rutynowe, okresowo przeprowadzane badania dziecka. Są one niezmiernie ważne, służą bowiem wczesnemu wykrywaniu wad wrodzonych, zaburzeń rozwojowych czy chorób przewlekłych. Pierwszy bilans, tzw. zerowy, przeprowadza się tuż po porodzie i kontynuuje praktycznie przez pierwszy miesiąc, czyli cały okres noworodkowy.

 

Oceń artykuł:
Kategorie: Zdrowie, 1 Miesiąc, Noworodek 0-3 m., Zdrowie, 1 Miesiąc, Pediatra, Pediatra, Pediatra, Noworodek 0-3 m., Zdrowie, 1 Miesiąc
Działy: Dom - Ciąża i dziecko, Dom - Rossnę, Rossnę - Pielęgnacja i zdrowie,