Okulary, to dla niektórych z nas konieczność. Mogą całkowicie zmienić nasz wizerunek. Dlatego tak ważny jest dobór właściwych oprawek, z czym wiele osób ma olbrzymi kłopot, tym bardziej, że oferta okularów jest bardzo bogata i interesująca. Sama znam kilka osób, które noszą tzw. zerówki, aby wyglądać bardziej poważnie i profesjonalnie.

Przede wszystkim wielkość i kształt oprawek muszą być dobrane proporcjonalnie do twarzy.

Nie należy powielać kształtu swojego owalu w kształcie oprawek. Przy twarzy okrągłej - dobrze prezentować będą się kształty zgeometryzowane, przy twarzach w kształcie diamentu - węższe od skroni. Do twarzy owalnej (tzw. rysy regularne) pasować będą każde oprawki. Twarz kwadratową lub prostokątną złagodzimy przez owalny kształt, ale tu wyjątek od reguły - niektóre osoby o kanciastych rysach bardzo dobrze wyglądają właśnie w zgeometryzowanych kształtach, zwłaszcza panowie, podkreślają one bowiem linię mocnej szczęki.

Pamiętajmy, że im większe okulary, tym twarz wygląda na bardziej zmęczoną. Grubsza oprawka sprawia, że wyglądamy poważniej. Wysoko ustawiony nosek wydłuża nos.

Ciemne elementy na grzbiecie nosa sprawiają, że oczy wydają się osadzone bliżej siebie, jasne - że są od siebie bardziej oddalone. Aby proporcje były najkorzystniejsze, środek oka musi znajdować się w jednej linii z środkiem szkieł.

Oprawki powinny u góry powtarzać linię brwi, ale nie powinny ich zasłaniać. Wskazane jest, aby dolny brzeg okularów pokrywał się z dolną krawędzią oczodołu.

Okulary nie mogą być szersze ani węższe od twarzy.

Oprawka nie może zsuwać się z nosa, chwiać na boki, a zauszniki nie powinny dotykać skroni przed uchem powodując ucisk.

Krzykliwa kolorystyka noszona na co dzień bardzo szybko się nam ?przejada", dlatego lepiej wybierać kolory neutralne, chyba że mamy kilka par okularów. Dobierając tworzywo należy wziąć pod uwagę nasz typ kolorystyczny - ?lata" i ?zimy" noszą srebro, tworzywa sztuczne w odcieniach czerni, grafitu, ?jesienie" - np. szylkret (? la skorupa żółwia), a ?wiosny" - złoto. Zwariowane oprawki często sprawiają wrażenie tzw. ?ciała obcego" na naszej twarzy. W modzie okularowej pojawiają się różne trendy wyznaczające gamę kolorystyczną materiału i kształt.

Bardzo ważne są zmiany w zakresie wielkości okularów. Choć niekoniecznie oprawki muszą być super modne, na pewno jednak uwzględnić należy aktualne trendy. Dziś np. w ?lenonkach" wyglądalibyśmy dość archaicznie, co nie znaczy, że za parę lat nie powrócą znowu do łask.

Okulary przeciwsłoneczne nosimy obecnie nie tylko latem, chroniąc oczy przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi.

Warte polecenia są okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne, selektywnie przepuszczające światło. W takich okularach łatwiej prowadzić samochód jadąc pod słońce, świetnie sprawdzają się nad wodą, chronią bowiem oczy przed oślepiającymi, migocącymi refleksami słonecznymi. Ułatwiają nawet obserwację ptaków na niebie.

Istnieje jednak kilka zasad dotyczących okularów przeciwsłonecznych:

  • nie nosimy ich w pomieszczeniach zamkniętych,
  • nie nosimy ich w nocy (chyba że na scenie),
  • podczas powitania zdejmujemy okulary chociaż na chwilę,
  • okulary nie powinny stanowić wyłącznie przepaski na włosy, ponieważ tak naprawdę mają spełniać inne zadanie.

Okulary są elementem ubioru tak samo jak biżuteria, kapelusz czy torebka, tym ważniejszym, że przyciągają wzrok do naszej twarzy. Okulary o przestarzałych formach, nawet te tylko do czytania, popsują wrażenie nawet przy całkowicie odnowionej garderobie. Dlatego warto korzystając z powyższych porad poszukać oprawek podkreślających naszą osobowość, a nawet zainwestować w oprawki do pracy nieco bardziej spokojne, a na czas weekendu czy spotkań towarzyskich w weselszych barwach i nieco bardziej oryginalnych kształtach.

Oceń artykuł:
Kategorie: Okulary, Stylista
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,