źródło: Anatoly Tiplyashin - Fotolia.com

Aby ukryć stroje o pokaźnej objętości do końca wieku XIX kobiety nosiły głównie peleryny. Początek XX wieku został zdecydowanie zdominowany przez płaszcze, które zaczęły cieszyć się ogromną popularnością.

Pierwsi projektanci płaszczy szukali inspiracji w modzie męskiej. W latach 60. XX wieku podbił świat mody krótki płaszcz, zakrywający krótką spódnicę czy sukienkę, a w latach 80. płaszcze w dużej mierze zostały zastąpione przez kurtki. Lata 90. to czas słynnych „puchówek” - lekkich i ciepłych. Dziś zarówno płaszcze, jak i kurtki nosi się w różnych zestawieniach, np. płaszcz do dżinsów, czy kurtkę w zestawieniu z eleganckim kostiumem.

Najpopularniejsze rodzaje płaszczy

  • Płaszcz w kształcie litery A - bardzo kobiecy, często o fantazyjnym kołnierzu, klapach, kieszeniach i guzikach. To najbardziej ponadczasowy model zwłaszcza wówczas, gdy występuje w neutralnych kolorach.
  • Dwurzędowy płaszcz - blezer o spiczastych klapach, często obszytych futrem, o trzech parach guzików (dwie pary zapinane, jedna jako ozdoba), najczęściej o długości do kolan lub do połowy łydki (zbyt krótki nie wygląda dobrze). Wywodzi się z mody męskiej.
  • Płaszcz typu polo - dość długi, dwurzędowy, o trzech parach zapinanych guzików, o węższych i mniej spiczastych klapach. Zwykle nieprzewiązywany paskiem, ale z paskiem wszytym z tyłu.
  • Płaszcz lodenowy, nazwany tak od rodzaju wełnianej tkaniny, najczęściej długi z nakładaną na ramionach pelerynką i kontrafałdami z tyłu (nosiła go z upodobaniem Księżna Diana).
  • Dyplomatka - płaszcz w stylu męskiej marynarki, lekko wcięty w talii.
  • Trencz - wzorowany na płaszczach wojskowych, z podwójnym rzędem guzików, szerokimi klapami, kołnierzem i ukośnymi kieszeniami często nakładanymi. Noszony zawsze z paskiem Najkorzystniej prezentuje się trencz krótki i dopasowany, ale ze względu na dużą ilość detali naprawdę dobrze wygląda na szczupłych sylwetkach.
  • Slipom - krótki lekki płaszczyk z raglanowym rękawem o rozkloszowanej formie i szerokim kroju. Nazwę swą zawdzięcza temu, że zakłada się go szybko i bez problemowo (slip on).

W naszym klimacie płaszcze i kurtki są nieodłącznymi elementami garderoby zarówno pań, jak i panów.

Oceń artykuł:
Kategorie: Moda, Typ figury, Strój, Stylista
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,