źródło: Kristian sekulic - Fotolia.com

Po pozorach można sądzić, że roczny kot jest już w pełni rozwiniętym osobnikiem. Nic bardziej mylnego. Kot w wieku poniżej 2 lat wciąż przechodzi metamorfozy, zmienia się jego wygląd i kształtuje temperament.

Oczywiście wygląd kota i w dużej mierze jego charakter jest już uwarunkowany genetycznie. Dla ukształtowania się osobowości kota nie jest jednak obojętne to, co wydarzy się w pierwszych miesiącach jego życia. Ponadto, kocięta we wczesnym okresie są bardzo podatne na szereg zagrożeń, takich jak choroby i wypadki.   

Obserwacja zmian, jakie zachodzą w wyglądzie i zachowaniu kota oraz aktywne uczestniczenie w jego rozwoju jest niezapomnianym doświadczeniem. Zrozumienie każdego z etapów rozwoju kota okazuje się niezbędne w dobrze prowadzonej hodowli. Zacznijmy od pierwszego tygodnia życia malucha...

Noworodki

Kocięta rodzą się z zaciśniętymi przewodami słuchowymi i z zamkniętymi powiekami, dlatego z początku nie widzą i nie słyszą. Noworodki polegają głównie na zmyśle węchu. W chwili przyjścia na świat maluchy ważą około stu gramów, a ich ciało ma około dwunastu centymetrów długości. Na tym etapie rozwoju kocięta są w pełni zależne od matki. Na szczęście kocica sprawuje nad nimi profesjonalną opiekę, instynktownie rozpoznając każdą potrzebę swoich dzieci. Kocia mama karmi maluchy, myje, ogrzewa ciepłem swojego ciała oraz systematycznie liże ich podbrzusza, stymulując wydzielanie moczu i odchodów.

Tydzień 1

Mały kociak czas spędza jedząc i śpiąc. Przez pierwsze trzydzieści sześć godzin swojego życia maluch praktycznie nie odchodzi od sutka matki, dlatego nie jest wskazane przenoszenie go w tym czasie na przykład, żeby potrzymać na rękach. Również w kolejnych dniach jedzenie zajmuje mu większość czasu wolnego od snu. W pierwszej fazie swojego rozwoju kocięta powinny przede wszystkim jeść, dużo spać i co najważniejsze - szybko rosnąć. W normalnych warunkach kocięta będą przybierać na wadze w tempie 85 gramów na tydzień. Po około pięciu dniach kocięta zaczynają słyszeć, choć napływające z otoczenia dźwięki wciąż będą mało wyraźne. Kociaki piszcząc - wołają o jedzenie, a kiedy są zadowolone - próbują mruczeć. Te podstawowe sygnały pozwolą kociej mamie lepiej rozpoznać potrzeby potomstwa.

Tydzień 2

Kocięta przybierają na wadze w zastraszającym tempie (kilkanaście gramów w ciągu doby) i rosną w oczach, coraz bardziej przypominając koty. Mniej więcej w połowie drugiego tygodnia życia, kocięta zaczynają wstawać. Pierwsze próby na ogół kończą się niepowodzeniem, dlatego kocięta wciąż bazują przede wszystkim na czołganiu się. U kociąt w tym okresie zaczyna rozwijać się zmysł węchu. Niekiedy kocięta, które poczują nieznany zapach zaczynają syczeć, tak jakby chciały pokazać światu, że naprawdę są groźne. W zależności od rasy kocięta otwierają oczy między szóstym, a czternastym dniem życia (najwcześniej otwierają oczy kocięta rasy orientalnej i syjamskiej). Wszystkie kocięta z początku mają oczy szaro - niebieskie. Docelowa barwa u niektórych ras rozwija się bardzo długo. Fakt, że kotom otworzą się oczy nie oznacza jeszcze, że małe dobrze widzą świat. Z początku obraz, który odbierają koty jest silnie zamazany. Kociak zaczyna widzieć wyraźnie dopiero po upływie około miesiąca. Źrenice kociąt są wyjątkowo wrażliwe na światło, dlatego nie można kierować na nie ostrego światła, na przykład lampy od aparatu. Pod koniec drugiego tygodnia życia można już spróbować stwierdzić płeć maluchów, choć wciąż nic nie jest pewne. Czasami nawet lekarze weterynarii mylą się w swoich wczesnych ocenach.

Oceń artykuł:
Kategorie: Kot
Działy: Dom - Zwierzęta,