Czas letnich i jesiennych miesięcy szczególnie tych z literą „R” to okres ślubów. Z dniem ślubu związanych jest wiele przesądów. Trzeba mieć coś pożyczonego, starego, niebieskiego, pan młody nie powinien widzieć stroju panny młodej przed ślubną uroczystością, a panna młoda nie może sama szyć sukni, a nawet jej wybierać.

Ten ostatni przesąd na pewno nie znajduje poklasku współcześnie i przyszłe panny młode z przyjemnością lub w pocie czoła z mamą lub przyjaciółką przemierzają kilometry od salonu do salonu przymierzając wiele sukienek i uważając w większości te przygotowania za ważny i przyjemnie spędzony czas.

Co warto wiedzieć wcześniej, zanim ta wyśniona, wymarzona sukienka zostanie zakupiona.

Przede wszystkim kolor!

Tak jak w innych działach mody tu też następują zmiany, choć nie tak wielkie, jak w trendach mody codziennej.

Bywały więc modne suknie śnieżno białe, ecru, cappucino, różowe, brzoskwiniowe, a nawet w ostrzejszych kolorach...

Warto jednak odcień sukienki dobrać do swojego kolorystycznego typu fizycznego.

 • ZIMY - najlepiej prezentują się w śnieżnej bieli, ponieważ ich uroda zyskuje na wyrazistości w kontrastach. Kolory typu ecru zdecydowanie tłumią ich urodę i po kilku godzinach wesela wyglądają na bardzo zmęczone. Mogą zastosować też kontrastowe zestawienia w wiązankach, np. kwiaty pąsowe, karminowe, burgundowe, chabrowe, czy cytrynowo żółte.
 • LATA - świetnie wyglądają w tzw. bieli chudego mleka i w bardzo jasnym ecru. Wiązanki powinny być również w delikatnych odcieniach np. różu kwiatów jabłoni czy magnolii, błękitach, fioletach bzu.
 • WIOSNA - najlepszy zestaw dla nich to ecru, odcień tłustej śmietany, kolor budyniu śmietankowego i wszelkie złocistości.
 • Biel śnieżna powoduje, że wyglądają bardzo blado i niezdrowo.
 • Wiązanki mogą stanowić bardziej wyrazisty akcent, np. czerwień koralowa, róż brzoskwiniowy, fiolet krokusów, zieleń groszku.
 • JESIENIE - powinny zdecydowanie unikać bieli, za to wspaniale prezentują się w zażółconych odcieniach bieli lub w kolorze cappuccino. Wiązanki w barwach pomarańczy, czerwieni makowej lub terrakoty, różu łososiowego, turkusu czy jasnej śliwki dopełnią gamę ciepłej kolorystyki Jesieni.

Fasony sukien ślubnych nie różnią się prawie od fasonów sukni wieczorowych i balowych.

Oto 5 najpopularniejszych:

 • Linia A - bez zaznaczonej talii, z dopasowaną górą i rozszerzanym dołem.
 • Cygaro (lub linia ołówka) - wąska sukienka bez zaznaczonej talii, dopasowana zaszewkami, często na dole może przybierać kształt tulipana przez wszyte trójkąty, czyli godety.
 • Empire - odcinana pod biustem, dół miękko układa się wokół sylwetki.
 • Klasyczna - odcięta w talii lub nieco niżej z dopasowanym staniczkiem i szeroka spódnicą a`la krynolina.
 • Princeska - dopasowana pionowymi zaszewkami góra i mocno rozszerzany dół, nieodcinana w talii.
Oceń artykuł: