źródło: Konstantin Yolshin - Fotolia.com

Tak właśnie śpiewano w kabaretach francuskich na początku XX wieku, kiedy to spódnica zaczęła wypierać z mody suknie. Spódnica, jak mało który element garderoby, ukazuje trendy obowiązujące w modzie danego okresu.

Jako niezależna część stroju kobiecego zaczęła funkcjonować w latach 20. XIX wieku. Zwykle noszono ją z bluzką i żakietem. Na początku XX wieku Paul Poiret wylansował spódnicę zwężaną na dole, co wymagało od noszących ją kobiet chodzenia drobnymi kroczkami. Aby uniknąć rozerwania materiału -  łydki łączyły specjalne kajdanki.

Na szczęście Coco Chanel wprowadziła znacznie wygodniejsze modele. Po I wojnie światowej spódnice zostały skrócone, a w latach 20. miały już długość do kolan. Wymusił to tańczony bez opamiętania charleston.

Lata 50. i poprawa sytuacji ekonomicznej w Europie miały wpływ na... poszerzenie spódnic (wymagało to bowiem większej ilości materiału). Nadal jednak spódnice wąskie z delikatnym rozcięciem z tyłu znajdowały ważne miejsce w szafach elegantek.

W 1965 roku Mary Quant stworzyła minispódnicę. Pomyślmy, że za 5 lat będzie ona świętować swoje 50-lecie! Pierwsze „miniówki” wywoływały gwałtowne hamowanie samochodem, korki i wypadki, dlatego przeciw tej modzie wypowiadano się nawet w parlamencie holenderskim, a na Madagaskarze kobiecie za noszenie mini groził areszt do 10 dni.

Od lat 80. spódnica stała się bardzo ważnym elementem oficjalnych kostiumów. Wąska, do kolan, łączona była z żakietem o szerokich ramionach.

W latach 90., co trwa do dziś na ulicach, w biurach i urzędach pojawiły się najprzeróżniejsze fasony o bardzo różnych długościach, a projektanci co rok wymyślają spódnicowe nowości.


Długości spódnicy

Każda z kobiet ma swoją jedną, dwie lub trzy najlepsze długości spódnic!

Łatwo znaleźć  właściwą długość w następujący sposób. Stajemy przed lustrem bez butów i chustę, większy kawałek materiału może być nawet ręcznik przesuwamy wzdłuż nogi. Patrzymy, w którym miejscu noga jest najszersza - zła długość i gdzie się zwęża - dobra długość.

Dla kogo jaka długość?

  • nad kolano zgrabne nogi, kształtne kolana
  • tuż pod kolanem gdy łydki nie są zbyt masywne
  • w miejscu łydki, gdzie ulega ona zwężeniu dla wszystkich
  • między łydką a kostką dla wszystkich

Uwaga!

Spódnica powinna trzymać się na biodrach, ponieważ większość z nas lubi czuć lekki luz w talii!

Oceń artykuł:
Kategorie: Moda, Typ figury, Strój, Stylista
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,