źródło: mbt_studio - Fotolia.com

Katar jest dla dziecka prawdziwą zmorą. Przeszkadza w naturalnym oddychaniu, jedzeniu i w tym, co dla malucha najważniejsze - w zabawie.

Gdy dziecko ma zatkany nos, wciąga powietrze przez usta. To zaś często kończy się zapaleniem gardła. Sprzyjają temu warunki, w jakich mieszkamy. Zimą, przy włączonych kaloryferach, powietrze staje się suche, co przede wszystkim negatywnie wpływa na układ oddechowy maluchów. Ponadto, jak przestrzegają pediatrzy, zatkany nos i zawalone gardło może być przyczyną zapalenia ucha środkowego.

Kiedy dziecko ma katar powinno więcej niż zazwyczaj pić. Dlaczego? Płyny rozrzedzają wydzielinę z nosa. Dlatego powinno się częściej karmić dziecko piersią lub podawać herbatki - najlepiej malinowe.

Ważne. Nie wolno lekceważyć kataru u dzieci do 3 miesiąca życia. Nie próbujcie leczyć ich na własną rękę, ponieważ bardzo szybko nieżyt nosa może przerodzić się w groźne powikłania, a nawet zapalenie płuc. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej pójść do lekarza prowadzącego dziecko.

Nowoczesne mamy często sięgają po krople lub spraje do nosa dla dzieci dostępne w każdej aptece. Tymczasem sporo lekarzy przestrzega przed nadmiernym ich stosowaniem. Po pierwsze wysuszają błonę śluzową, po drugie tak naprawdę nie usuwają przyczyn, a jedynie skutki kataru. Owszem - mogą one ulżyć dziecku, ale z czasem szybko okazuje się, że trzeba zwiększać dawki. Lepiej więc z nimi nie przesadzać.

Czymś innym są inhalacje nosa - w niczym jednak nie przypominają tych, które stosują dorośli. Lepiej nie używać do tego miski z gorącym roztworem - to jest po prostu niebezpieczne. Można za to użyć specjalnych inhalatorów dla dzieci: przyrządów z rurką, przez którą dziecko oddycha parą - najlepiej z soli fizjologicznych.

Jeśli masz pewność, że twoje dziecko nie ma alergii możesz na jego poduszkę wylać kilka kropel olejków eterycznych - na przykład z eukaliptusa. Świetnie ułatwiają oddychanie. Jeśli jednak nie jesteście pewni, jak zareaguje na nie organizm waszego malucha, lepiej poradzić się w tej sprawie lekarza.

Podczas kataru bardzo ważne jest oczyszczanie dziecku nosa. Samo przecież tego nie zrobi, a gromadząca się wydzielina bardzo przeszkadza. Dla najmłodszych można użyć specjalnych aspiratorów - to długa plastikowa rurka, której jeden koniec delikatnie wsuwamy dziecku do noska, a drugim wciągamy powietrze. Wydzielina ląduje w rurce. Pamiętajcie, że urządzenie trzeba myć po każdorazowym użyciu.

Starszym dzieciom można czyścić nos chusteczkami - najlepiej higienicznymi. Trzeba przy tym pamiętać o nawilżaniu noska. Delikatna skóra dziecka jest nieprzyzwyczajona do częstego kontaktu z najdelikatniejszym nawet papierem. Dlatego trzeba smarować nos tłustymi kremami lub maścią z witaminą A. Warto również pomyśleć o zaopatrzeniu się w specjalną maść, którą smaruje się pod nos. Najczęściej są one z dodatkiem nagietka lub majeranku. Delikatny zapach spowoduje, że maluch zacznie kichać, a dzięki temu będzie łatwiej pozbyć się wydzieliny z nosa. Ponadto - po konsultacji z lekarzem - można podawać mu witaminę C.

Do nawilżenia błony śluzowej służą specjalne preparaty z wodą morską. Wyposażone w specjalne aplikatory znakomicie spełniają swoje funkcje. Taki świeży powiew w nosku, to prawdziwa ulga dla dziecka. Oczywiście, jak ze wszystkim, nie wolno przesadzać. Dlatego koniecznie trzeba trzymać się zaleceń zawartych w ulotce. A jeśli macie wątpliwości, nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem pediatrą. Takie preparaty pomagają zwłaszcza wtedy, gdy dom lub mieszkanie ogrzewane jest centralnie: nawilżają błonę śluzową, przez co maluch częściej oddycha przez nos, a nie przez usta, co może prowadzić do przeziębienia.

Katar czasem może przerodzić się w infekcje. Gdy dziecko gorączkuje, nie może zasnąć lub nie chce jeść - trzeba pójść z nim do lekarza. Nie wolno też z tym zbyt długo zwlekać. Układ odpornościowy dziecka jest delikatny. Im szybsza reakcja, tym mniej możliwości groźnych powikłań.

Oceń artykuł:
Kategorie: Niemowlę 4-11 m., 5 Miesiąc, 22 Miesiąc, 23 Miesiąc, Uszy, 8 Miesiąc, 17 Miesiąc, 21 Miesiąc, Higiena, 12 Miesiąc, 21 Miesiąc, 1 Miesiąc, Maluch 1-3 l., 18 Miesiąc, Nos, 1 Miesiąc, 14 Miesiąc, 2 Miesiąc, Higiena, 2 Miesiąc, 9 Miesiąc, 23 Miesiąc, 20 Miesiąc, Układ oddechowy, 15 Miesiąc, Choroba, Nos, Układ oddechowy, Uszy, Pediatra, Choroba, 13 Miesiąc, 7 Miesiąc, 6 Miesiąc, Choroba, Noworodek 0-3 m., 11 Miesiąc, 24 Miesiąc, 27 Miesiąc, 3 Miesiąc, 19 Miesiąc, 25-27 Miesiąc, 4 Miesiąc, 13 Miesiąc, 7 Miesiąc, 24 Miesiąc, 20 Miesiąc, Maluch 1-3 l., Pediatra, 6 Miesiąc, 9 Miesiąc, 8 Miesiąc, 12 Miesiąc, Uszy, Układ oddechowy, 5 Miesiąc, 3 Miesiąc, 4 Miesiąc, 14 Miesiąc, 15 Miesiąc, Pediatra, Noworodek 0-3 m., Higiena, 19 Miesiąc, Niemowlę 4-11 m., 10 Miesiąc, 11 Miesiąc, 1 Miesiąc, 6 Miesiąc, 2 Miesiąc, 3 Miesiąc, 5 Miesiąc, 4 Miesiąc, 7 Miesiąc, 11 Miesiąc, 8 Miesiąc, 9 Miesiąc, 10 Miesiąc, 24 Miesiąc, 12 Miesiąc, 13 Miesiąc, 14 Miesiąc, 18 Miesiąc, 23 Miesiąc, 21 Miesiąc, 25-27 Miesiąc, 22 Miesiąc, 15 Miesiąc, 16 Miesiąc, 17 Miesiąc, 19 Miesiąc, 20 Miesiąc, Nos, 10 Miesiąc, 16 Miesiąc, 22 Miesiąc, 16 Miesiąc, 17 Miesiąc, 18 Miesiąc
Działy: Dom - Ciąża i dziecko, Dom - Rossnę, Rossnę - Pielęgnacja i zdrowie,