źródło: bartekwardziak - Fotolia.com

Latem chętnie sięgamy po krótsze ubiory, zarówno spódnice, jak i spodnie. Pamiętajmy jednak, że odmiany krótkich spodni mają zawsze sportowy charakter i kiedy figura pozostawia wiele do życzenia, a wiek trudno nazwać młodzieńczym zakładajmy je tylko w czasie urlopów i weekendów.

Bermudy zawdzięczają swą nazwę 150 wysepkom na Atlantyku i wywodzą się z mundurów zamorskich brytyjskich żołnierzy i policjantów służących w gorącym klimacie. Ich nogawki sięgają kolan.

W latach 20. moda na opalanie i zdrowy tryb życia sprawiły, że pierwsze sklepy sportowe zwane butikami między innymi Coco Chanel i Jean Patou zaczęły lansować krótszą ich wersję, czyli szorty (od ang. short - krótki).

Nosiły je tenisistki, rowerzystki, a Marlena Dietrich („najpiękniejsze nogi świata”) zakładała je podczas występu na scenie do fraka. Podczas swego pokazu YSL łączył szorty ze smokingiem. Łączono je nawet z chanelowskimi, tweedowymi kostiumami zastępując nimi spódnicę. W latach 80. i 90. szorty podbijały ulice wielkich miast, a moda na nie pojawia się do dziś.

Rybaczki mogą mieć długość - od kończących się tuż pod kolanem, do kończących się na całej długości łydki.

Jaka długość krótkich spodenek będzie odpowiednia, na jaką okazję?

 • Kieruj się takimi zasadami, jak przy wyborze spódnicy. Jeśli twoje nogi na to pozwalają, a i okazja nie jest oficjalna możesz nosić tzw. hotpansy, czyli bardzo krótkie szorty. Długość ich powinna jednak być taka, aby nie było widać gołych pośladków (co niestety widzi się nie tylko na plaży, ale i na ulicy)
 • W przypadku, jeśli nosimy spódnice do kolan możemy zastąpić je bermudami.
 • Ciekawym zestawieniem jest połączenie krótkich szortów z długą, rozpiętą z przodu spódnicą.
 • Latem bermudy można włożyć nawet do pracy, pod warunkiem, że pracodawca dopuszcza styl sportowy.
 • Wełnianą wersję można nosić w połączeniu z blezerem.

Kończące się tuż nad kolanem spodnie capri, tzw. rybaczki - to już klasyka mody letniej. Ich wersja do połowy łydki noszona jest z T- shirtami, bluzkami, pulowerami. Projektanci urozmaicają je przez zmianę wysokości talii, szerokość nogawek, kieszenie i zapięcia. Najbardziej ponadczasowy okazał się fason dość wąski, zbliżony do dżinsowych rurek.

Rybaczki
 • Rybaczki szerokie zdecydowanie skracają dół sylwetki, dobre są więc dla kobiet o bardzo długich nogach.
 • Im wyższy obcas, tym krótsze można nosić rybaczki.
 • Buty na płaskim obcasie pasują do każdej ich długości.
 • Krótsze rybaczki optycznie wydłużają nogi.

Szorty

Najlepsza długość dla każdej z nas:

 • Długość nogawki mierzona od kroku równa 6 cm (czyli sięga do górnej granicy wygięcia po wewnętrznej stronie uda).
 • Jeśli uda się stykają - szorty uniosą się w czasie chodzenia, co nie polepsza naszego wyglądu i jest bardzo niewygodne. Zrezygnuj wówczas z szortów na korzyść spodni dłuższych.

Oceń artykuł:
Kategorie: Moda, Typ figury, Strój, Stylista
Działy: Świat pomysłów - Akcesoria, moda, styl,