Nadeszła pora roku kiedy noszenie czapki staje się koniecznością, nawet jeśli jej nie lubisz. Okrywanie głowy zapobiega jej wychłodzeniu, a co za tym idzie wyziębieniu całego organizmu, jak również odmrożeniom skóry głowy i idącymi za tym konsekwencjami. Dlatego czapkę warto nosić. Dlaczego więc tak usilnie bronimy się przed noszeniem czapki zimą? 

Podaję kilka powodów:
  • brzydka, oklapnięta, zdeformowana fryzura;
  • zwiększone pocenie skóry głowy;
  • możliwość pojawienia się łupieżu na tle grzybiczym.
Wystarczająco zniechęceni? Teraz moja rola, aby zachęcić was do noszenia czapki zimą.
Jak sobie z tym radzić?
 
Przede wszystkim dobierz odpowiedni rodzaj nakrycia głowy (przecież może to być kaptur/komin) oraz jego rozmiar, tak aby nie było za ciasne. Zdejmuj je natychmiast po wejściu do ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec poceniu.
Włosy myj tak często, jak tego wymagają, pamiętając, że codzienne mycie wymaga stosowania właściwych kosmetyków przywracających równowagę skóry głowy i odpowiedniego nawilżenia włosów. Częste mycie doprowadza do podrażnienia gruczołów łojowych i zwiększonego wydzielania sebum (dlatego szampon powinien przywracać odpowiedni stan skóry głowy). Tracimy równowagę między nadmiernym wydzielaniem tłuszczu przez gruczoły a odpowiednim nawilżeniem włosów (stają się odwodnione, poziom wilgoci wewnątrz włosa spada). Konieczne staje się stosowanie zabiegów, np. masek nawilżających. Odwodnione włosy są brzydkie i okropnie elektryzują.


 
Dbaj, by włókna włosa nie były narażone na mróz, gdyż woda w nich zawarta może zamarznąć.
 
W okresie kiedy konieczne jest noszenie czapki często odczuwamy swędzenie. Przyczyną może być ucisk, odwodnienie skóry po częstym myciu agresywnymi szamponami, ale również (jeżeli niedostatecznie oczyszczamy skórę, zbyt rzadko lub niedokładnie myjemy) pojawienie się tłustego łupieżu i dalszych zmian chorobowych skóry, gdyż na głowie między włosami tworzy się sprzyjające środowisko do rozwoju drobnoustrojów – szczególnie grzybów. W ostatnim przypadku należy zastosować zabiegi głęboko oczyszczające skórę głowy (specjalny szampon, peeling), a następnie w skórę wcierać loton o działaniu przeciwbakteryjnym, a we włosy odżywkę nawilżającą.
 
Sposoby ratowania fryzury:

  • Stosowanie lakierów, pudrów do włosów odbijających włosy od nasady, co pozwala nadać puszystości fryzurze po zdjęciu czapki.
  • Zmiana fryzury na gładką, przylegającą – co zapewni, że nie będzie się przygniatać pod  czapką.
  • Używanie suchego szamponu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ten kosmetyk odtłuszcza włosy, dzięki czemu lepiej wyglądają, ale ich nie czyści. W miarę możliwości jak najszybciej należy głowę umyć w sposób klasyczny, czyli wodą.
Wniosek: noś czapkę, myj codziennie głowę łagodnym szamponem, stosuj dużo zabiegów nawilżających i dbaj o to, aby włosy na całej długości nie były narażone na mróz.

Oceń artykuł:
Kategorie: Fryzjer, Szampony, Stylizacja włosów
Działy: Drogeria - Włosy,