Zanim przyprowadzisz do swojego domu kota, powinnaś zadbać, by miał wszystko, co będzie mu potrzebne na nowej drodze życia. Twój kot powinien czuć się pełnoprawnym mieszkańcem domu, a nie tylko przypadkowym gościem.

Transporter

Pojemnik do transportu kota, czyli transporter, przyda ci się od samego początku. Najprawdopodobniej to właśnie w nim przyniesiesz do domu swojego kota. Nigdy nie próbuj przenosić kota poza domem bez użycia transportera. Nie noś kota pod kurtką ani na rękach. Narazisz w ten sposób zdrowie, a nawet życie swojego pupila. W każdej chwili kot może czegoś się wystraszyć, na przykład hałasu, odgłosu przejeżdżających aut czy szczekania psa. Wystraszony kot może z łatwością się wyrwać i uciec.

Podczas jazdy samochodem, zamknięty w transporterze kot może głośno manifestować swoje niezadowolenie. Żaden kot nie lubi być ograniczany w swojej wolności, chyba że akurat śpi i generalnie jest mu wszystko jedno... Nie daj się zwieść żałosnym nawoływaniom kota i pod żadnym pozorem nie wypuszczaj go z pojemnika. W transporterze kot jest najbezpieczniejszy. W czasie gwałtownego hamowania, kot może boleśnie się poobijać. Zdarzają się również wypadki spowodowane właśnie przez beztrosko biegające po aucie koty. Kot może niespodziewanie ograniczyć widoczność kierowcy albo wplątać się między pedał hamulca. A wtedy o wypadek nietrudno...

Pamiętaj, aby wielkość transportera dostosować do rozmiaru kota. Kot musi się czuć w transporterze maksymalnie komfortowo. Polecamy transportery z tworzyw sztucznych, które są stosunkowo niedrogie i łatwe w utrzymaniu czystości.

Kuweta i żwirek

Zakup kuwety jest bezwzględnie obowiązkowy. Swoją kuwetę powinien mieć zarówno kot mieszkający w domu jak i wychodzący na dwór. Kuwety dzielą się na otwarte i zamknięte. Do nich dobieramy jeden z dostępnych na rynku żwirków. Kot powinien mieć pełen komfort korzystania z kuwety. Dlatego zapewnij kotu kuwetę odpowiednich rozmiarów. Do wybierania nieczystości z kociej kuwety używaj specjalnej łopatki. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułów:

Miseczki na jedzenie i wodę

Minimum to dwie miski, jedna na wodę i druga na jedzenie. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej jest zaopatrzyć kota w komplet trzech misek. W dwóch z nich kot będzie dostawał jedzenie, w jednej suchą karmę, do której kot powinien mieć dostęp przez cały dzień, a w drugiej mięso albo rybę. Trzecia miseczka jest na wodę. W doborze misek bardzo ważny jest aspekt czystości. Zdecydowanie polecamy miseczki stalowe albo ceramiczne, które bardzo łatwo doczyścić. Miseczki plastikowe są zdecydowanie bardziej podatne na przyleganie resztek jedzenia i gromadzenie się bakterii. Miseczki z gumowymi elementami pod spodem nie będą się ślizgały po podłodze, co zdecydowanie zwiększy komfort jedzenia.

Oceń artykuł:
Kategorie: Spacery, zabawa, Karmienie, Pielęgnacja, Kot
Działy: Dom - Zwierzęta,