źródło: dpaint - Fotolia.com

Kupując ubrania uwzględniaj twoją sylwetkę dobierając najlepsze fasony i proporcje, kolory twojej palety i twój styl!

Każda z nas ma swój sposób na zakupy. Niektóre z nas lubią, gdy ktoś im towarzyszy, inne wolą wybierać same. Dla jednych bieganie od sklepu do sklepu to wielka frajda i relaks, inne nie znoszą przymierzania, mają kłopot z wyborem i odwiedzają sklepy tylko wtedy, gdy jakaś okazja (np. wesele) czy sytuacja (np. powiększenie rozmiaru po zimowym bezruchu) zmusi je do tego.

Zdjęcia z magazynów mody i reklam pokazują wyidealizowane wizje stylów czy trendów i często, szczególnie młode osoby, dają się wciągnąć w pułapkę, kupując ostatni krzyk mody, który ląduje prawie natychmiast w szafie zasilając listę rzeczy niepotrzebnych lub po prostu nie dla nas.

Dlatego tak ważne jest robienie zakupów zgodnie z wcześniejszym planem. Coco Chanel zawsze powtarzała, że wszystko, a więc i ubiór musi podlegać logice.

Na początku zadaj sobie kilka pytań - takich, które zadaje osobisty doradca podczas zakupów, czyli personal shopper:

  • Czemu mają służyć Twoje stroje? (np. wyjazd na wczasy w góry, czy wygląd fajnej mamy dla swoich maluchów)
  • Jaki wizerunek siebie chcesz wykreować? (np. czy chcesz bardziej „ukobiecić” swój bardzo sportowy image?)
  • Które elementy sylwetki chcesz zaakcentować? (wymień swoje trzy największe atuty)
  • Które elementy chciałabyś wycofać na plan drugi? (wymień swoje trzy mankamenty)

Oczywiście część z was na pewno długo będzie zastanawiać się nad zaletami, ale wierzcie mi, że każda z nas ma zarówno strony lepsze w swojej sylwetce, jak i nieco gorsze. Skupiaj się zawsze na tym, co ładne i na co chcesz zwrócić uwagę.

Aby jednak zakupy przyniosły pożądany efekt zastosuj poniższe zasady: 

  • Poświęć czas na przejrzenie swojej szafy oceniając, co możesz z niej wykorzystać w najbliższym sezonie. Unikniesz wtedy powielenia rzeczy, które masz, a skupisz się na tym, czego naprawdę potrzebujesz.
  • Weź pod uwagę, że stosunek górnych partii ubrań (bluzki, swetry, żakiety) do dolnych (spodnie, spódnice) to 70 proc. do 30 proc. Zmieniając tylko górne części garderoby zawsze będziesz wyglądać inaczej.
  • Dokładnie przejrzyj bieliznę, gdyż to dzięki niej figura może wiele zyskać. Pamiętaj, że dobrze dobrany stanik to co najmniej połowa sukcesu twojego wizerunku, a np. źle dobrane majtki ten wizerunek mogą całkowicie zniszczyć. Sprawdź czy masz też taką bieliznę, która pozwoli ci włożyć określone ubrania wierzchnie np. biustonosz bez ramiączek do sukienki z odkrytymi ramionami czy cieliste majteczki pod białe spodnie.
  • Skup się na trzech nowych kolorach swoich ubrań, które wybierasz na nowy sezon - świetnie, jeśli będą pasowały do siebie i do tych, które już masz. Możesz jednak całkowicie zmienić kolorystykę uzyskasz wtedy efekt wyraźniejszej zmiany.
  • Przejrzyj czasopisma dotyczące mody i zakupów lub odpowiednie strony internetowe, aby wiedzieć, co jest modne na nowy sezon i co z tych hitów pasowałoby do twojej sylwetki i twojego stylu.
  • Zrób listę potrzebnych rzeczy.

 

 

Oceń artykuł: