Kurzajki nie biorą się „z powietrza”. Przenoszą je - podobnie jak grypę - wirusy. Najczęściej pojawiają się na dłoniach, ale czasem mogą „wyskoczyć” nawet na powiece. Wtedy konieczna jest lekarska pomoc.

Kurzajka to małe zgrubienie, brodawka pojawiająca się na skórze. Zazwyczaj jest niewielka - jej średnica nie przekracza pół centymetra. „Wierzchołek” jest charakterystycznie szorstki i przy naciskaniu boli, a skóra wokół kurzajki ma szarawy kolor (czasem są również brunatne lub żółte). Pojawia się na dłoniach, stopach i na twarzy.

Jak można się zarazić

  • wystarczy podać rękę osobie, która ma kurzajki na dłoni

  • na pływalni

  • w obiektach sportowych

  • w saunie

Wirus kurzajki przenosi się dość łatwo i szybko. Jesteśmy narażeni na niego we wszystkich miejscach, w których mamy kontakt bezpośredni z innymi ludźmi. Dlatego wiele dzieci „przynosi” do domu kurzajki z przedszkola lub ze szkoły, ponieważ zostają zakażone przez rówieśników. Dorośli zaś powinni pamiętać, aby na przykład na basen zawsze brać klapki. Można się tam nabawić nie tylko grzybicy, ale również kurzajek.

Dodatkowa trudność polega na tym, że bardzo ciężko dociec, kiedy i od kogo się zaraziliśmy. Od tego momentu do chwili pojawienia się na skórze brodawki może minąć nawet pół roku - mało kto więc skojarzy obie okoliczności. Jednak możemy zatrzymać „łańcuszek” ludzi, przekazujących sobie kurzajki. Czasem lepiej przeprosić inną osobę, wyjaśniając powody, dla których nie podamy jej ręki, niż „poczęstować” ją wirusem. No i możemy sięgnąć po farmakologię.

W aptekach  jest sporo środków medycznych bez recepty, które leczą kurzajki. Są dość łatwe w użyciu. Niektóre mogą być drogie, bo wymrażają brodawki.

Ważne

Kurzajki nie wolno wycinać, wyrywać, wypalać czy wyciskać ufając starym „zwyczajom”. Możemy obie sprawić sporo niepotrzebnego bólu, a w dodatku przenieść wirusa w inne miejsce na ciele. Efekt: kurzajka odrodzi się za jakiś czas w innym miejscu ciała.

Możemy również udać się do lekarza. Czasem, gdy brodawka znajduje się w newralgicznym miejscu - na przykład w okolicach ust - trzeba zastosować leczenie. Niektóre osoby decydują się na wycięcie jej pod znieczuleniem lub też usunięcie przy pomocy lasera. Po tym ostatnim mogą jednak zostać „pamiątki” w postaci blizn.

Kurzajki znikają samoistnie zazwyczaj po 6 miesiącach, choć u niektórych osób z obniżoną odpornością mogą utrzymywać się nawet przez rok.

Oceń artykuł:
Kategorie: Przedszkolak 3-6 l., Nogi i stopy, Pielęgnacja ciała, Ruch, Internista, Podstawówka, Przedszkolak 3-6 l., Higiena, Pielęgnacja ciała, Nogi i stopy, Internista, Higiena, Podstawówka, Internista, Higiena, Pielęgnacja ciała, Internista, Nogi i stopy
Działy: Dom - Ciąża i dziecko, Dom - Zdrowie, Dom - Rossnę, Rossnę - Pielęgnacja i zdrowie, Świat pomysłów - Trzymaj linię,