Jak wychować szczeniaka yorka

Data publikacji: 02-03-2009

Od 4 m-cy mam 6-miesięcznego yorka. Od jakiegoś czasu zaczął szczekać bez powodu. Chce się bez przerwy z nami bawić, a gdy tylko przerwiemy zabawę reaguje szczekaniem. Ma również spory apetyt i szczekanie jest dla niego sposobem na otrzymanie dodatkowej nadprogramowej porcji karmy. Jak go wychować?

Pytasz jak wychować yorkshire teriera? Odpowiedź jest jedna i zawsze taka sama - cierpliwością i konsekwencją. Yorkshire terier to piesek mały, ale z wielkim charakterem! Zagorzały indywidualista, nieustępliwy i próżny:) A jednocześnie czarujący, lojalny towarzysz i ulubieniec człowieka. Gdyby nie jego filigranowe rozmiary mógłby z powodzeniem być psem obronnym! Po tym wstępie - jedno jest pewne - praca z nim nie będzie łatwa. Ale za to ile sprawi przyjemności nauczenie go określonych zachowań:) Przede wszystkim musisz pupilowi pokazać, że to Ty jesteś "szefem". Zawsze.
Wiem, że to trudne, zwłaszcza, jeżeli ma się naprzeciwko siebie śliczną, małą maskotkę. Ale to nie jest maskotka. I Ty już na pewno to wiesz. I musisz zacząć już teraz. Jeśli Twój piesek dziś się do czegoś przyzwyczai, gdy dorośnie, za żadne skarby nie zrezygnuje ze wcześniej zdobytych przywilejów. Szef - "przywódca stada" - podejmuje decyzje, np. o zabawie, spacerach, posiłkach. Rób to, ale "z głową". Nie pozwól pieskowi nudzić się. Zajmij go czymś. Baw się, a gdy uznasz, że zabawy nadszedł kres - choćby piesek miał inne zdanie na ten temat - zakończ ją. Żeby jednak nie działać zbyt drastycznie, "wycisz" go, pogłaszcz, mów do niego łagodnym głosem, a potem daj mu np. zabawkę - gryzak (dla szczeniąt - w sklepach znajdziesz ich duży wybór - nawet zapachowe i smakowe!). Sama zajmij się swoimi sprawami - nie pieskiem. Gdy zauważysz jednak, że zaczyna się nudzić, z a n i m się znudzi, wyjdź z nim na spacer. Niech pobiega - trochę nauki posłuszeństwa też mu nie zaszkodzi, może uda się zaprzyjaźnić go z innymi, małymi pieskami (ale tylko na otwartym, bezpiecznym terenie) i trochę "zmęczyć"?:)
Pamiętaj, musisz być zawsze "krok przed" pupilem. On musi czuć, że to Ty podejmujesz decyzje - nawet, jeśli czasem spełniasz jego zachcianki;) Ważne - nigdy nie wolno go przekarmiać! Miska musi być zawsze o określonej porze, a częstotliwość karmienia musi być uzależniona od wieku pieska. Co najwyżej, pomiędzy posiłkami możesz podać mu smakołyk - jako nagrodę za poprawne wykonanie polecenia - lub choćby chęć jego wykonania;)
Cóż, przed tobą sporo pracy. Ale na pewno o tym wiedziałaś, skoro podjęłaś się przyjąć pod swój dach małego indywidualistę - "terrorystę" - yorkshire teriera. Sześciomiesięczny piesek to szczeniak, a szczeniak ma niespożyte pokłady energii! Tobie zaś życzę tyle samo, albo i więcej pomysłów i cierpliwości. W Waszym "związku" nie ma czasu na nudę! Powodzenia.

Aneta Czajka

Kynolog

Aneta Czajka

Szczęśliwa posiadaczka męża, córek bliźniaczek, kota, traszki oraz sześciu psów rasy alaskan malamute. Rasy, która wywróciła całe nasze wcześniejsze życie do góry nogami. mimo że to psy u niej rządzą, potrafi na własnych błędach (ale i sukcesach) opowiedzieć, jak dobrze wychować psiaka.

rozwiń opis