"Kwitnienie" paznokci

Data publikacji: 01-09-2008

Brak jakiej witaminy powoduje powstawanie białych plamek na paznokciach?

Najprawdopodobniej jest to problem z tzw. bielactwem paznokci, czyli występowaniem białych plamek na płytkach paznokciowych. Przyczyn pojawiania się takich zmian może być wiele. Mogą być wywoływane przez zmiany macierzy paznokci (miejsca, z którego wyrasta paznokieć), tkanek podpaznokciowych lub samych paznokci.

Czynnikiem wywołującym mogą być także urazy mechaniczne, długotrwały kontakt z roztworami soli. Istnieje pogląd, że bielactwo paznokci towarzyszy pewnym chorobom skóry (np. łuszczyca, grzybica, rumień wielopostaciowy, łysienie plackowate, czy nadmierna potliwość), niedoborom cynku lub białka, a także może być związane z pewnymi zaburzeniami ogólnoustrojowymi, jak niewydolność nerek, niedokrwistość, marskość wątroby. Uważam, że najbardziej rozsądnym wyjściem z sytuacji jest wizyta u lekarza dermatologa i podjęcie (jeżeli będzie taka potrzeba) odpowiedniego leczenia.

Monika Bogdańska

Kosmetolog

Monika Bogdańska

Magister kosmetologii. Wykładowca kosmetologii w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, ekspert marek własnych Rossmann i kosmetolog w Centrum Medycznym „Dermed” w Łodzi, a od początku także ekspert portalu Rossnet.pl.

rozwiń opis