Siła toników, czyli o równowadze cery

A dogłębne oczyszczanie twarzy wspomogą toniki, które:

  • kończą oczyszczanie cery po płynie micelarnym lub żelu;
  • usuwają pozostałości makijażu czy kosmetyków myjących;
  • wyrównują tak ważne dla skóry pH;
  • przygotowują twarz na przyjęcie kremu.


 

fot. GettyImages


Bez względu na to, czy do mycia twarzy używasz żelu czy pianki, pamiętaj - tonizowanie zawsze ma kończyć ten etap pielęgnacji.

Nawet jeśli stosujesz płyn micelarny, nie rezygnuj z toniku – odgrywa on dodatkową, bardzo ważną rolę w oczyszczaniu. Głównym celem toniku jest przywrócenie cerze jej równowagi kwasowo-zasadowej, którą naruszył zasadowy kosmetyk myjący. Jeśli skóra ma zbyt wysoki stopień kwasowości, łatwo ją podrażnić, ma skłonności do wyprysków i jest bardzo tłusta. Z kolei zbyt zasadowy odczyn sprawia, że skóra może się łuszczyć z przesuszenia. Utrzymanie na skórze naturalnego dla niej lekko kwasowego odczynu (pH 5,5) to wsparcie w tworzeniu bariery przed bakteriami i grzybami.

Tonik usuwa również niedomyte resztki makijażu i innych zanieczyszczeń, nawilża, odżywia, zawiera składniki regulujące produkcję sebum, antybakteryjne i inne pomocne w walce z niedoskonałościami. Przygotowuje również skórę do nałożenia kremu.

Tonik powinien być dobrany do rodzaju skóry. To ważne. Do każdego typu cery można znaleźć kosmetyk o składzie odpowiadającym na konkretne potrzeby i problemy.

Przy trądziku warto sięgać po produkty zawierające antybakteryjne i odkażające właściwości. Do cery tłustej i z niedoskonałościami dobre będą te zawierające składniki regulujące wydzielanie sebum, lekko matujące. Toniki zawsze przynoszą ukojenie i dają komfortowy poziom nawilżenia.