6 mitów o sterylizacji

6 mitów o sterylizacji

Szczenięta i kociaki wnoszą radość do naszych domów. Jednak po około roku, zaczynają dorastać, a wtedy może pojawić się problem. Jak temu zapobiec? 

Kotki zaczynają niemiłosiernie wokalizować, młode suczki „brudzą” nasze lokum. Kocurki mają nieprzyjemnie pachnący mocz i znaczą nim swoje terytorium. Wtedy właśnie zaczynamy myśleć o kastracji pupila. To zabieg chirurgiczny, po którym zwierzę staje się nieodwracalnie bezpłodne. Samicom usuwa się jajniki, jajowody i macicę, samcom jądra i najądrza. Wysterylizowana samica nigdy już nie będzie miała potomstwa i cieczki, wykastrowany samiec nie będzie odczuwał popędu płciowego. Wokół tego zabiegu narosło wiele przeróżnych mitów. Spróbujmy się z nimi rozprawić.  

Mit 1: Suczka powinna mieć choć raz w życiu szczenięta „dla zdrowia”

Nieprawda. Ciąża nie zapobiega ani hormonozależnym chorobom nowotworowym, ropomaciczu i ciążom urojonym. Te ostatnie mogą się wręcz nasilać. Warto też pamiętać, że kopulacja, ciąża i karmienie są u zwierząt instynktowne, podlegają regulacji hormonalnej. Stąd dość często zdarza się porzucanie młodych.  

Mit 2: Zabieg jest niepotrzebny, bo właściciel przypilnuje swojego zwierzęcia

Taki argument pojawia się najczęściej. Czasem jednak wystarczy chwila nieuwagi. Wyswobodzenie się z obroży, zerwana smycz czy niedomknięte drzwi i niechciana ciąża gotowa. Kotka w ciągu roku może w sumie urodzić około 8 młodych. Gdy pomnożymy to przez liczbę płodnych kotek, to liczba zwierząt zdolnych do rozrodu rośnie kilkukrotnie.

Mit 3: Suczka/kotka będzie tęsknić za byciem mamą

I tu znów kłania się chęć nadawania pupilom ludzkich cech. Powtórzmy więc: to nie uczucia skłaniają sukę czy kotkę do urodzenia potomstwa, tylko instynkt. Kiedy zwierzę go nie odczuwa, nie odczuwa też potrzeby posiadania dzieci. Sterylizując suczkę/kotkę, pozbawiamy ją właśnie instynktu nakazującego rozmnażanie. Będzie to dla niej stan tak naturalny, jak okresy między cieczkami czy rujami.  

Mit 4: Żal pozbawiać pupila uciech seksualnych

Popęd płciowy to najsilniejszy psi i koci instynkt, a kopulacja ma tylko jeden cel: potomstwo. Kiedy samiec wyczuwa suczkę w rui, celem jego życia staje się prokreacja. Dlatego widok suki, za którą ciągnie gromada samców, nie należy do rzadkości. Podobnie jak sytuacja, gdy kotka ucieka z pilnie strzeżonego domu i wraca po kilku dniach bogatsza o niechciane najczęściej potomstwo. Kastracja pozbawia zwierzę instynktu płciowego, a więc i ochoty na seks.  

Mit 5: Po kastracji pies stanie się leniwy i bez charakteru

Kastracja powoduje jedynie zmniejszenie agresji dominacyjnej samca. Nie wpływa na instynkt obrony czy pilnowanie posesji. Przeciwnie. Jeśli mamy psa stróża, to po kastracji będzie lepiej wykonywał swoje zadanie. Natomiast pies wyczuwający ruję ucieknie przy pierwszej okazji, żeby zaspokoić popęd. Pamiętajmy też, że złodzieje często podrzucają na pilnowany przez samca teren sukę w rui. Na wykastrowanego psa taka sztuczka nie podziała.  

Mit 6: Nie mogę odmówić suczce/kotce radości macierzyństwa

Bycie mamą to „bardzo radosny” okres dla suki i kotki. Otoczona przez potomstwo przez kilka tygodni jest maksymalnie eksploatowana ze składników odżywczych. Młode zazwyczaj już po 8 tygodniach wędrują do nowych domów, a suczka czy kotka nie popada z tego powodu w stany depresyjne, jest wręcz szczęśliwa, że nareszcie może odetchnąć.

Dr n. wet. Wojciech Zwierzchowski, gabinet weterynaryjny „Pod rudym kocurem” w Rybniku  


SPRAWDŹ! W wielu miejscowościach można wysterylizować psa i kota bezpłatnie, bo zabiegi te finansują samorządy lokalne. Pupil musi być zaczipowany, mieć książeczkę zdrowia i szczepienie przeciw wściekliźnie.

Sonda

Zmieniłam naturalny kolor włosów na: