Zamiast narzekać na dyskomfort spowodowany nadmiernym poceniem się, lepiej sprawdź, dlaczego tak się dzieje. Wzmożona praca gruczołów potowych może bowiem towarzyszyć różnym zaburzeniom i schorzeniom. Poznaj je.
Pocenie się jest fizjologicznym, naturalnym procesem, niezbędnym do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Odczuwamy je i obserwujemy zazwyczaj podczas wysiłku fizycznego lub gdy jest nam za gorąco. Silniej pocimy się w sytuacjach stresowych, pod wpływem nagłych silnych emocji oraz w okresie burz hormonalnych – dojrzewania, miesiączki, ciąży i klimakterium. Jeśli jednak zalewamy się potem bez wyraźnej przyczyny, budzimy się rano cali mokrzy lub ciągle mamy wilgotne dłonie, może to świadczyć o hiperhydrozie – nadmiernej potliwości. To nie tylko krępująca i kłopotliwa dolegliwość. Może być także jednym z objawów choroby i wymagać leczenia.
Kiedy potu jest za dużo
Lekarze rozróżniają nadmierną potliwość pierwotną i wtórną. Na pierwszą z nich w zasadzie nie mamy wpływu. Zwykle jest dziedziczna i nie ma konkretnej przyczyny. Możemy zapanować nad nią, stosując skuteczne antyperspiranty. Natomiast nadmierna potliwość wtórna jest wynikiem jakiegoś schorzenia i aby ją wyeliminować, należy rozpocząć leczenie właśnie tej choroby. Oblewanie się potem w tym przypadku stanowi cenną wskazówkę, w jakiej kondycji jest organizm i może zachęcić do odwiedzenia lekarza, wykonania specjalistycznych badań i zadbania o zdrowie.
Choroby, które mogą powodować nadmiernie pocenie się:
- schorzenia endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy)
- akromegalia (choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu)
- przewlekłe zakażenie (np. gruźlica)
- nowotwory (np. chłoniak, białaczka, rak trzustki)
Poza tym nadmierna potliwość zwykle towarzyszy zatruciom pokarmowym (w tym niestrawności) oraz grypie. Jest wtedy przejściowa i wraz z powrotem do zdrowia produkcja potu wraca do normy. Niekiedy nadmierna potliwość jest wynikiem stosowania leków (patrz: działania niepożądane na ulotce dołączonej do opakowania). Warto też wiedzieć, że może być symptomem zawału serca. Jeśli poty są zlewne, towarzyszą im mdłości, duszność i silny ból za mostkiem, należy jak najszybciej wzywać lekarza.