Marta Nowik

Przyczyny nadmiernej potliwości

Przyczyny nadmiernej potliwości

Zamiast narzekać na dyskomfort spowodowany nadmiernym poceniem się, lepiej sprawdź, dlaczego tak się dzieje. Wzmożona praca gruczołów potowych może bowiem towarzyszyć różnym zaburzeniom i schorzeniom. Poznaj je.  

Pocenie się jest fizjologicznym, naturalnym procesem, niezbędnym do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Odczuwamy je i obserwujemy zazwyczaj podczas wysiłku fizycznego lub gdy jest nam za gorąco. Silniej pocimy się w sytuacjach stresowych, pod wpływem nagłych silnych emocji oraz w okresie burz hormonalnych – dojrzewania, miesiączki, ciąży i klimakterium. Jeśli jednak zalewamy się potem bez wyraźnej przyczyny, budzimy się rano cali mokrzy lub ciągle mamy wilgotne dłonie, może to świadczyć o hiperhydrozie – nadmiernej potliwości. To nie tylko krępująca i kłopotliwa dolegliwość. Może być także jednym z objawów choroby i wymagać leczenia.  

Kiedy potu jest za dużo
Lekarze rozróżniają nadmierną potliwość pierwotną i wtórną. Na pierwszą z nich w zasadzie nie mamy wpływu. Zwykle jest dziedziczna i nie ma konkretnej przyczyny. Możemy zapanować nad nią, stosując skuteczne antyperspiranty. Natomiast nadmierna potliwość wtórna jest wynikiem jakiegoś schorzenia i aby ją wyeliminować, należy rozpocząć leczenie właśnie tej choroby. Oblewanie się potem w tym przypadku stanowi cenną wskazówkę, w jakiej kondycji jest organizm i może zachęcić do odwiedzenia lekarza, wykonania specjalistycznych badań i zadbania o zdrowie.  

Choroby, które mogą powodować nadmiernie pocenie się:

  • schorzenia endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy)
  • cukrzyca
  • otyłość
  • reumatyzm
  • akromegalia (choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu)
  •  przewlekłe zakażenie (np. gruźlica)
  • nowotwory (np. chłoniak, białaczka, rak trzustki)  

Poza tym nadmierna potliwość zwykle towarzyszy zatruciom pokarmowym (w tym niestrawności) oraz grypie. Jest wtedy przejściowa i wraz z powrotem do zdrowia produkcja potu wraca do normy. Niekiedy nadmierna potliwość jest wynikiem stosowania leków (patrz: działania niepożądane na ulotce dołączonej do opakowania). Warto też wiedzieć, że może być symptomem zawału serca. Jeśli poty są zlewne, towarzyszą im mdłości, duszność i silny ból za mostkiem, należy jak najszybciej wzywać lekarza. 

Przeczytaj także

Intymność w kwiecie wieku

Intymność w kwiecie wieku

W kwiecie wieku hormony strajkują, a to wiele zmienia w duszy i w ciele. Ale nie jesteśmy przecież niewolnicami hormonów. Są sposoby, by powstrzymać, a nawet odwrócić niekorzystne zmiany.

Jak pokonać uczucie ściągniętej skóry?

Jak pokonać uczucie ściągniętej skóry?

Jesień i zima to okres, kiedy skóra najgorzej znosi zmiany pogodowe. Jak sobie z tym radzić?

Sonda

Zmieniłam naturalny kolor włosów na: