ABC suplementacji w ciąży

Każdy z nas słyszał, że przyszła mama musi jeść za dwoje. To mit! Ciężarna je dla dwojga, a jej właściwa dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania mamy i dziecka. Wraz z brzuszkiem rośnie zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały, które trudno zaspokoić tylko za pomocą zbilansowanej diety. Na szczęście na ratunek przychodzą suplementy dla ciężarnych.


Witaminy i minerały

Wszystkie witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwijającego się płodu. Bardzo ważne jest zbilansowane dostarczanie ich do organizmu. Niestety, samodzielnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaka ich ilość będzie odpowiednia. Z tego właśnie względu najbezpieczniejszym sposobem suplementacji są preparaty wielowitaminowe dla kobiet w ciąży – mówi dr Sławomir Sobkiewicz z łódzkiej kliniki Salve Medica. W czasie ciąży organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na większość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (szczególnie witaminy A, D i E). Szczególną uwagę należy zwrócić na suplementację witaminy D. Nie tylko ciężarne są narażone na jej niedobór. W diecie większości Polaków, ze względu na położenie kraju, jest zbyt mało ryb, a i ekspozycja na słońce jest niewystarczająca, co skutkuje zbyt niskim poziomem tej witaminy. W diecie kobiety spodziewającej się dziecka powinna także wzrosnąć dawka witamin rozpuszczalnych w wodzie i minerałów, z których najważniejsze to: wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk, miedź i jod.

 

Kwas foliowy

Nawet najlepiej zbilansowana dieta może pokryć jedynie 50% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy. Produkty spożywcze tracą go podczas gotowania czy smażenia, a nawet podczas kontaktu ze światłem słonecznym. U ciężarnych zapotrzebowanie na kwas foliowy jest znacznie większe niż u pozostałych osób i nie sposób dostarczyć organizmowi potrzebnej dawki bez suplementacji. To bardzo ważne, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży. Wtedy rola kwasu foliowego ściśle związana jest z rozwojem i kształtowaniem układu nerwowego – mózgu i rdzenia kręgowego płodu.


Kwas DHA

Również suplementacja kwasu DHA jest niezbędna w czasie ciąży. Odpowiada on za prawidłowy rozwój mózgu i wzroku nienarodzonego dziecka. Wzmacnia też jego układ odpornościowy na całe życie. Ponadto przyjmowanie kwasu DHA zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu i poprawia stan zdrowia przyszłej mamy, znacząco zmniejszając ryzyko wystąpienia depresji w ciąży i po porodzie.


Jak i co kupować

Suplementy dla ciężarnych mają postać tabletek, kapsułek lub płynów. Przyjmuje się je raz lub dwa razy dziennie, a dawkowanie zawsze opisane jest na opakowaniu. Decyzję o suplementacji warto skonsultować z ginekologiem, który opiekuje się ciążą i poprosić go o wskazanie odpowiednich preparatów. – Należy zwrócić uwagę, aby suplementy były dostarczane przez profesjonalne firmy, a ich składy oparte na zaleceniach dietetyków, lekarzy oraz instytucji prozdrowotnych. Muszą pochodzić z pewnego źródła, byśmy mieli pewność, że nie zawierają różnych domieszek lub niebezpiecznych zanieczyszczeń – radzi doktor Sobkiewicz. Większość lekarzy zaleca przyjmowanie suplementów diety jeszcze przed zajściem w ciążę, w trakcie jej trwania, a także w czasie karmienia piersią. To ważny czas, w którym mama może zadbać jednocześnie o siebie i dziecko.