Rozstępom w ciąży powiedz stanowcze nie!

Zwiększają elastyczność skóry i jej odporność na rozciąganie, pozwalają utrzymać ją w dobrej kondycji w ciąży i po porodzie, zmniejszają widoczność już istniejących rozstępów i hamują powstawanie nowych – specjalistyczne kremy, masła oraz oliwki. To doskonała broń w walce z rozstępami.


Jak powstają rozstępy?

Szczególnie narażone na rozstępy są kobiety w ciąży. – Rozstępy pojawiają się na brzuchu, piersiach, pośladkach i udach. Tam, gdzie przyrost masy ciała u ciężarnych jest największy, a skóra gwałtownie się rozciąga. Osłabione włókna kolagenu i elastyny, od których zależy jędrność skóry pękają i zaczynają powstawać kreski, które na początku mają barwę czerwoną a z czasem bledną. Możemy odczuwać lekki świąd lub pieczenie.  – wyjaśnia dr Agata Kassassir – Ćwiklak, ginekolog. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, czy u kobiety pojawią się rozstępy, są  geny. – Pacjentki często mówią: - Moja mama miała rozstępy, i ja też je mam. Niestety to prawda. Zauważam, że kobiety bardziej dbają o siebie, są świadome tego, co dzieje się z ich ciałem w trakcie ciąży i starają się zapobiegać ewentualnym skutkom w postaci rozstępów - mówi dr Agata Kassassir – Ćwiklak.

 

Lepiej zapobiegać

Ponieważ rozstępy nie tak łatwo zlikwidować, dlatego lepiej nie dopuścić do ich powstania stosując odpowiednie preparaty. To produkty bezpieczne, przebadane i wolne od chemii, która mogłaby zaszkodzić dziecku. Ich zadaniem jest zwiększyć elastyczności i rozciągliwości skóry w trakcie i po ciąży.

Czy kremy można stosować od początku ciąży? dr Agata Kassassir – Ćwiklak uważa, że w  pierwszym trymestrze kobiety powinny używać jak najmniej wszelkich preparatów i leków. - To najważniejszy czas dla rozwoju zarodka czy płodu. Na szczęście, w tym czasie pacjentki mało przybierają na wadze, dlatego nie mają problemu z rozstępami. Ale już w drugim i trzecim trymestrze, stosują produkty zapobiegające powstawaniu rozstępów  – wyjaśnia.

 

SOS dla skóry

Specjalistyczne kremy, masła czy oliwki wzmacniają strukturę skóry i sprawiają, że jest bardziej sprężysta. Zmniejszają widoczność rozstępów, które już się pojawiły. Poprawiają kondycję włókien kolagenu i elastyny, przywracają plastyczność skóry i zwiększają jej wytrzymałość na rozciąganie. Regenerują, odżywiają, ujędrniają i wygładzają skórę.
Zasada nakładania takich preparatów jest taka sama jak w przypadku masażu. W skórę na brzuchu i piersiach krem powinien być wmasowany delikatnie, zaś w uda, pośladki czy biodra warto go wmasowywać mocniej. Dwa razy w tygodniu należy zrobić delikatny peeling całego ciała, który usunie zrogowaciały naskórek i ułatwi wchłanianie się kosmetyku. Kremy trzeba stosować regularnie.