Wyjątkowo dobrze przygotowana na lato

10.04.2022

Zbliża się lato - pora odsłonić skórę. Trzeba tylko odpowiednio o nią zadbać, dodać odrobinę regularności, aż w końcu całość stanie się przyjemnym, pielęgnacyjnym nawykiem. Brzmi dobrze? To do dzieła! :)

Wyjątkowo gładka skóra

Gładkie ciało to nie tylko kwestia odpowiedniego kremu czy balsamu. Potrzeba tu czegoś więcej - porządnego złuszczenia! Powiedzmy sobie szczerze: zimowe warunki, ogrzewane pomieszczenia i chowanie skóry pod długimi rękawami nie bardzo motywują do regularnej albo dodatkowej pielęgnacji. Zimą najlepszym sposobem na udany wieczór jest po prostu zawinięcie się w ciepły koc, w towarzystwie kubka z gorącą herbatą. Ale zima kiedyś się kończy, pojawia się słońce, a z nim nowa energia, chęci i potrzeba zadbania o ciało.

Zresztą, kto nie lubi uczucia ultragładkiej skóry

Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie propozycje, które pozwolą osiągnąć ten efekt oraz zapewnią skórze szereg dodatkowych korzyści, by mogła się odwdzięczyć zdrowym i pełnym blasku wyglądem. Tylko od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz.

Zdjęcie

Dla tradycjonalistek

Gruboziarniste, drobnoziarniste, olejowe, kremowe, w postaci żelu. Cukrowe, solne, z pestkami owoców. Peelingów do wyboru jest bardzo dużo. Łączy je jednak to samo zadanie - złuszczanie martwych komórek naskórka. W zależności od potrzeb można stosować je kilka razy w tygodniu. Rodzaj peelingu będzie zależał od indywidulanych preferencji skóry oraz partii ciała. Grube, peelingujące ziarenka zapewniają silniejsze ścieranie i spektakularny efekt. Sprawdzą się u osób o bardziej wytrzymałej i mało reaktywnej skórze. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa lub po prostu nie lubisz tego typu produktów, sięgnij po peelingi drobnoziarniste albo z pestkami owoców, które działają zdecydowanie delikatniej i łagodniej.

By odpowiednio dobrać peeling, oprócz rodzaju drobin ścierających, zwróć również uwagę na bazę kosmetyku. Dodatek olejów czy maseł pozostawi przyjemne uczucie otulającej powłoczki na skórze, a formuły żelowe będą pełniły ponadto funkcje myjącą. Każdy z peelingów usunie martwy naskórek i pozostawi skórę lepiej przygotowaną na kolejne etapy pielęgnacji, ułatwiając wchłanianie składników aktywnych. Pamiętaj tylko, że niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, kluczowa jest regularność.

Złuszczanie i masaż w jednym

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które lubią kilka korzyści na raz, spróbuj regularnego szczotkowania ciała na sucho. Jeśli rytuał ten kojarzy Ci się z godzinami spędzanymi w łazience, to możesz się z tym przekonaniem spokojnie pożegnać. Tak naprawdę wystarczy już 5 – 10 minut, aby efekt był wyraźnie odczuwalny. Sama się przekonasz, że jest to jeden z najprzyjemniejszych nawyków, jakie możesz sobie zafundować. Poza tym nie o samą gładkość tu chodzi. Szczotkowanie ciała przede wszystkim wspomaga przepływ limfy, stymuluje mikrokrążenie, co rewelacyjnie wpływa na redukcję opuchlizny, poprawia jędrność skóry i wspomaga walkę z cellulitem. Dodatkowo zapobiega wrastaniu włosków po goleniu i niweluje ten problem.

Jak zabrać się za szczotkowanie?

Po pierwsze: odpowiednia szczotka.
Jeśli dopiero zaczynasz lub jesteś posiadaczką skóry wrażliwej, płytko unaczynionej, to wybierz szczotkę, która ma miękkie włosie - z dzika lub końskie. Jest ono bardziej delikatne i pozwala w miły sposób przyzwyczaić skórę do zabiegu. Gdy Twoja skóra jest grubsza i bardziej wytrzymała, śmiało możesz zacząć swoją przygodę ze szczotką, której włosie zrobione jest z włókien roślinnych, np. agawy. Jest ono o wiele twardsze niż to pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj o tym, że preferencje mogą się zmieniać i nie musisz trzymać się pierwszego wyboru.

Po drugie: technika.
Masaż całego ciała zaczynaj zawsze od stóp i kieruj się ku górze. Ruchy powinny być wykonywane w kierunku serca, długie i posuwiste. Jedynie na brzuchu, pośladkach, łokciach i kolanach okrężne, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, aby nie przyciskać zbyt mocno szczotki do ciała - powinnaś czuć przyjemny masaż, a nie mocne lub nawet bolesne tarcie. Jeśli szczotka ma długie włosie, ustaw ją pod kątem około 45 stopni - w takim ułożeniu jest znacznie bardziej delikatna. Siłę nacisku możesz regulować w zależności od potrzeb lub stopnia zaawansowania. Wyszczotkowanie całego ciała powinno zająć Ci początkowo około 10 minut i tyle naprawdę wystarczy, aby uzyskać zadowalający efekt.

Po trzecie: regularność!
To bardzo ważne w przypadku szczotkowania ciała. Nie musisz robić tego codziennie - kilka razy w tygodniu też będzie w porządku. Ustaw przypomnienie, zapisz w kalendarzu albo po prostu umieść szczotkę w widocznym miejscu w łazience - takie sposoby są bardzo pomocne szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze szczotkowaniem. Ciało możesz szczotkować zarówno przed, jak i po kąpieli. To zależy tylko od tego, jak lubisz i kiedy masz czas i chęć.

Co po złuszczaniu?

Szczotkowanie i peelingowanie ciała to zabiegi, które w sposób mechaniczny złuszczają naskórek. Wykonywane zbyt intensywnie bądź za często mogą się przyczynić do naruszenia naturalnej warstwy ochronnej skóry (bariery hydrolipidowej). Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojej skóry i słuchanie jej potrzeb.

Zdjęcie

Szczotkowanie - w przeciwieństwie do peelingów, które z reguły zawierają składniki nawilżające i natłuszczające - tylko w sposób mechaniczny stymuluje skórę. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację po zabiegu. Krótko mówiąc, skórę po szczotkowaniu należy porządnie nabalsamować :) Najlepiej sprawdzą się balsamy i masła zawierające np. ceramidy, skwalan, mocznik, masło shea lub olejki do pielęgnacji ciała na bazie olejów roślinnych np. z pestek migdałów, sezamowego czy awokado. Możesz ich używać samodzielnie w zależności od tego, z jaką formułą najlepiej czuje się Twoje ciało. W przypadku, gdy masz skórę wyjątkowo wymagającą, która potrzebuje turbopielęgnacji, nałóż na nią najpierw balsam, a następnie otul ją olejem. Wtedy bariera hydrolipidowa będzie czuła się wyjątkowo dobrze zaopiekowana.

Zdjęcie

Nawilżanie a natłuszczenie

Jeśli do tej pory te pojęcia były dla Ciebie synonimami, to czas dowiedzieć się prawdy. :) 

Nawilżenie + natłuszczenie = równowaga hydrolipidowa

Twoja skóra będzie w najlepszej kondycji, jeśli zadbasz o jej równowagę hydrolipidową, na którą składają się substancje nawilżające i natłuszczające. Przedrostek “hydro” mówi nam o potrzebie nawilżenia, czyli dostarczeniu składników wiążących wilgoć w naskórku (tzw. humektantów), a druga część “lipid” odnosi się do składników tłuszczowych, które to tworzą ochronną warstewkę ograniczającą ucieczkę wody z naskórka.

Zdjęcie

Odpowiednia równowaga hydrolipidowa to szczelna bariera ochronna skóry, która przypomina budową “mur”. Nie zbudujesz go, jeśli dostarczysz tylko składników nawilżających (“cegiełek”). Potrzebna jest do tego również “zaprawa murarska”, czyli składniki tłuszczowe, które będą uszczelniać “mur”. Dlatego zachowanie balansu pomiędzy tymi składnikami jest podstawą codziennej pielęgnacji w trosce o jędrną, elastyczną i gładką skórę.

A co, jeśli...?

Są sytuacje, w których ze szczotkowaniem trzeba uważać. Mowa tu o zmianach chorobowych  (AZS, łuszczyca) czy uszkodzeniach skóry, skłonności do pękających naczynek lub ciąży. Nie szczotkuj, gdy masz świeże blizny lub rany albo niepokojące znamiona czy pieprzyki.

Nie musisz się natomiast obawiać, jeśli: posiadasz tatuaże (pigment jest znacznie głębiej niż wierzchnia warstwa skóry) albo masz wrażliwą skórę - wystarczy tylko zacząć od szczotki z miękkim włosiem i wykonywać delikatne ruchy stopniowo przyzwyczajając ciało. Gdy regularnie używasz peelingów, szczotkuj bez obaw. Peelingi ze szczotkowaniem dobrze się uzupełniają - nie musisz więc rezygnować z żadnego z tych sposobów złuszczania, lecz stosować je naprzemiennie.

Jak dbać o szczotkę?

Jeśli skończyłaś rytuał masowania i złuszczania naskórka, nie zapomnij oczyścić szczotki. Dobrym zwyczajem będzie, jeśli przynajmniej raz w tygodniu umyjesz ją szamponem lub delikatnym płynem - podobnie jak robisz to z pędzlami. Szczotkę odkładaj włosiem do dołu i pozwól jej wyschnąć naturalnie. Drewnianą część możesz od czasu do czasu naolejować. Zadbana i utrzymana w czystości szczotka posłuży Ci o wiele dłużej.

To jak, gotowa na Misję: Gładkie ciało? :)  

Obejrzyj video :)  

Kategorie