Ochrona przeciwko kleszczom i komarom niemowląt i małych dzieci jest złożonym tematem. Są dwie drogi: zapobieganie (profilaktyka) i działanie, czyli sięgnięcia po produkt ochronny. A środki używane przeciwko komarom i kleszczom są biobójcze. Co to znaczy? To znaczy, że są używane do zwalczania organizmów szkodliwych dla zdrowia ludzi. Jednocześnie, to że skutecznie to robią sprawia, że nie są też obojętne dla naszego i naszych dzieci zdrowia.
Wakacje bez ugryzień!

Latem korzystamy z tego, co daje nam natura. Długie godziny spędzane na zewnątrz rozkoszując się okolicznościami przyrody, mogą nieść z sobą gryzące niedogodności. Komary i kleszcze, bo o nich mowa, potrafią zepsuć niejeden wypad do lasu lub parku, a i potrafią uprzykrzać się wieczorem. Dorośli mają na to łatwy sposób – środek na komary i kleszcze – ale w jaki sposób ochronić przed nimi niemowlęta i małe dzieci?
Profilaktyka na pierwszym miejscu!
W szczególności na negatywne skutki działania preparatów biobójczych narażeni są najmłodsi, dlatego należy najpierw postawić na profilaktykę:?
-
stosuj moskitiery w oknach, przy wózku;
-
ubieraj dzieci w jasne ubranka;
-
jeżeli idziecie w miejsce, gdzie są duże skupiska komarów czy kleszczy załóżcie ubrania, które pokrywają jak największą powierzchnię ciała;?
-
unikaj perfumowanych płynów do kąpieli czy produktów pielęgnacyjnych przed wyjściem na spacer;
-
zrezygnuj ze spacerów w godzinach największej aktywności owadów i pajęczaków?(czyli o poranku i wieczorem);
-
regularnie sprawdzaj ciało na obecność kleszczy, w szczególności po spacerze i po zabawie na łonie natury;
-
używaj wiatraków – pęd powietrza sprawia, że komary będą się trzymać z daleka :-)?
Co należy wiedzieć o środkach ochronnych?
Profilaktyki jest ważna, ale czasem trzeba sięgnąć po preparat ochronny. Czym się kierować wybierając taki środek dla najmłodszych? Przede wszystkim należy go dobrać do wieku dziecka.
WAŻNE:?przy noworodkach i niemowlętach do 2 miesiąca życia rekomenduje się, aby stosować tylko moskitiery, ale nie stosować żadnych produktów!?
Rodzaje środków ochronnych
W produktach odstraszających komary i kleszcze możemy spotkać następujące substancje czynne:?
-
DEET – najskuteczniejszy, najbardziej przebadany i wykazujący najdłuższe działanie, ale też budzący najwięcej kontrowersji i obarczony sporą ilością skutków ubocznych (od podrażnień skóry po wpływ na układ nerwowy). Ma też bardzo charakterystyczny zapach. Nie wolno go stosować u kobiet w ciąży i małych dzieci, natomiast można go stosować u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Produkty zawierające DEET powinny być stosowane bezpośrednio na ubrania, nie można ich używać bezpośrednio na skórę.
-
Ikarydyna – jest mniej skuteczna niż DEET, ale też wykazuje mniej skutków ubocznych, nie powoduje podrażnień skóry i jest bezzapachowa. Można ją stosować bezpośrednio na skórę. Może być stosowana u dzieci od 3. roku życia.
-
IR3535 – w porównaniu do DEET i Ikarydyny wykazuje najniższą skuteczność, ale też niesie ze sobą najmniejszą ilość skutków ubocznych. Można ją stosować u dzieci powyżej 12. miesiąca życia.
-
Olejki eteryczne – naturalna alternatywa, ale mają stosunkowo krótki czas działania i trzeba pamiętać, że są silnymi alergenami i nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 3. roku życia.
Jak prawidłowo stosować środki na komary i kleszcze?
Przestrzeganie kilku poniższych kroków pozwoli bezpiecznie stosować środki ochronne na komary i kleszcze. Podczas ich używania należy pamiętać, że:?
-
dzieci nie powinny same nakładać produktów – istnieje ryzyko, że psikną sobie w oko, produkt zostanie na rączkach, które później wylądują w buzi itp.;?
-
przed użyciem produktu warto zapoznać się z zaleceniami i ostrzeżeniami producenta, tam też najczęściej znajdziemy informację od jakiego wieku możemy stosować dany preparat;
-
aplikując produkt w sprayu należy rozprowadzić niewielką ilość produktu na tułów, ręce i nogi. Natomiast nie należy nakładać produktów bezpośrednio na skórę twarzy. Tutaj zalecamy spryskać produktem dłoń, a następnie rozprowadzić go na twarz i szyję, omijając okolicę oczu i ust;
-
po nałożeniu produktu pamiętajmy, aby dokładnie umyć dłonie;
-
zaleca się używanie środków sporadycznie, kiedy istnieje ryzyko ugryzienia oraz trzymanie się rekomendowanego czasu działania przez producenta;
-
nie można stosować preparatu na rany, skaleczenia lub podrażnioną skórę;
-
należy unikać rozpylenia preparatu w pomieszczeniach oraz jego wdychania;
-
nie powinno się ich stosować w pobliżu żywności;
-
w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza;?
-
nie należy łączyć ze sobą działania różnych repelentów.
Z taką dawką wiedzy możecie śmiało ruszać w plener! Żaden komar lub kleszcz nie będzie już Wam straszny!
Katarzyna Beck-Grodek, kosmetolog
Więcej dla Ciebie i Twojego dziecka
Odwiedź kanał Czyściochowo na YouTube i Spotify – bajki oraz piosenki z bohaterami Czyściochowa sprawią, że szczotkowanie zębów będzie kojarzone z przyjemnością, a mycie dłoni stanie się nieodłącznym elementem wizyty w toalecie! Tutaj nauka zdrowych nawyków higienicznych łączy się z zabawą.
Dołącz do grupy Rodzice, Rossnę! na Facebooku! – to przestrzeń do rozmów, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wskazówkami dotyczącymi wychowania.
Posłuchaj podcastu Rodzice, Rossnę! lub zobacz Poradnik rodzica na YouTube – specjaliści w łatwy i przystępny sposób wyjaśniają to, co może wydawać się skomplikowane, podpowiadają rozwiązania oraz weryfikują powszechnie panujące przekonania dotyczące zdrowia, higieny i rodzicielstwa.