Czym różni się szminka od pomadki?

Zasadnicza różnica między szminką a pomadką wynika z ich przeznaczenia.

Szminka do ust jest symbolem kobiecości, elegancji i pewności siebie. Jej początki sięgają ok. 3 500 tys. lat p.n.e. To właśnie wtedy sumeryjska królowa Sub-ad zaczęła używać barwnika do ust. Powstał on na bazie ołowiu i sproszkowanych czerwonych skał.

Przez lata pomalowane usta budziły kontrowersje. Kobiety były uznawane za zbyt wyzywające, a nawet oskarżane o czary. Z czasem jednak szminka do ust stała się podstawowym kolorowym kosmetykiem kobiecym. Dziś służy nie tylko do podkreślania ust i nadawania im pięknego kolorytu, ale również poprawiania ich konturu i kształtu. Dużą popularnością cieszy się, także szminka powiększająca usta, dzięki której uzyskujemy efekt pełniejszych warg.

A który kolor szminki jest najbardziej popularny? W ostatnich latach w trendach makijażowych dominują wszystkie odcienie nude, a także  ponadczasowa czerwona szminka.

Z kolei pomadka chroni usta i sprawia, że wyglądają one zdrowo. Dzięki odpowiedniej kompozycji witamin i składników odżywczych zapobiega wysychaniu i pękaniu ust, natłuszcza je, odżywia oraz regeneruje. W swoim składzie poza witaminami i minerałami, zawiera szereg substancji nawilżających i łagodzących. Ponadto chroni wrażliwą skórę ust przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak mróz, silny wiatr czy promieniowanie słoneczne. Niektóre pomadki mają również działanie antyseptyczne, czyli odkażające i hamujące powstawanie bakterii.

 

Jak przedłużyć trwałość szminki?

Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja ust!

Peeling to podstawa! Sprawia, że pozbywamy się martwego naskórka, wyrównujemy koloryt skóry i wygładzamy powierzchnię ust. Do peelingowania możemy użyć kosmetyków, które są dedykowane temu zabiegowi lub możemy przetrzeć usta wilgotną szczoteczką do zębów. Ważne jest również nawilżenie! Należy do tego użyć pomadki nawilżającej, naturalnego kremu lub miodu. Po wykonaniu takiej pielęgnacji można przejść do malowania ust. Najlepiej zacząć od konturowania. Matową kredką obrysowujemy kontury ust, a następnie wypełniamy nią całą ich powierzchnię. Dopiero w kolejnym kroku nakładamy na usta szminkę. Dodatkowo można zaaplikować korektor dookoła ust. Powinien być on w odcieniu jak najbardziej zbliżonym do koloru cery. Dzięki takim zabiegom nie tylko precyzyjnie zaznaczymy kształt ust, ale też przedłużymy trwałość szminki i sprawimy, że nie będzie się rozmazywać.

 

Co zrobić, żeby szminka nie zostawiała śladów?

Najtrwalsza jest szminka matowa, więc jeśli zależy nam, aby nie zostawiać śladów ust, należy sięgnąć właśnie po nią. Bez względu na to, jaką szminkę wybierzemy, po jej nałożeniu warto odcisnąć usta na chusteczce higienicznej, a następnie nałożyć jeszcze jedną warstwę kosmetyku.

Inną metodą jest pokrycie szminki transparentnym pudrem. Najlepiej wklepać go w usta za pomocą gąbeczki. Nie należy żałować pudru! Usta powinny być wręcz białe. Następnie należy pędzlem usunąć jego nadmiar. Teraz można jeść i pić bez obaw, zarówno o wygląd ust, jak i niechciane ślady!

 

Czym zmyć szminkę do ust?

Do zmycia wodoodpornego czy mocniejszego makijażu oraz szminek typu long-lasting, polecane są olejki do demakijażu. Wystarczy nałożyć olejek na dłoń, wmasować go w skórę, a następnie spłukać ciepłą wodą. Z kolei w celu pozbycia się oleistej warstwy i resztek makijażu, należy zastosować żel do mycia twarzy.

Pomadka i szminka są duetem idealnym, który świetnie się uzupełnia. Jedna pielęgnuje nasze usta i chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, a druga podkreśla i nadaje wymarzony koloryt. W swojej kosmetyczce warto mieć je obie :)