Jak należy dbać o męską skórę?

05.12.2022

Panuje przekonanie, że cera męska jest grubsza i bardziej odporna niż kobieca, i że w związku z tym nie trzeba o nią specjalnie dbać. Czy to prawda? Niestety niezupełnie. Ale jak w takim razie powinna wyglądać pielęgnacja twarzy mężczyzn? Już tłumaczymy!

Cera męska – jaka jest?

Warto wiedzieć, że składników aktywnych, które mają za zadanie pielęgnować naszą skórę, zasadniczo nie dzielimy na te dedykowane kobietom i mężczyznom. Takie rozróżnienie nie jest zasadne, ponieważ cera męska i kobieca potrzebują tych samych składników aktywnych – należy je dobierać do indywidualnych wymagań skóry. 

Oczywiście ze względów hormonalnych istnieją różnice pomiędzy skórą mężczyzn i kobiet. Cera męska często boryka się z nadprodukcją sebum, ma większą skłonność do powstawania stanów zapalnych – stąd większy procentowy udział skór tłustych i trądzikowych u mężczyzn niż u kobiet. Jednak cera męska może być także sucha, mieszana czy z widocznymi oznakami starzenia (panowie posiadają piętnaście razy więcej mięśni przywłośnych, których aktywność przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych, dlatego powstające bruzdy są u nich mocniej widoczne).

Kluczem jest więc rozpoznanie potrzeb skóry, a filary pielęgnacji twarzy powinny być takie same zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Filary te to: oczyszczanie, nawilżanie oraz ochrona przeciwsłoneczna.

 

Pielęgnacja męskiej skóry – kosmetyki dla mężczyzn

Męska pielęgnacja zajmuje coraz więcej przestrzeni na drogeryjnych półkach. Serie kosmetyczne mają preferowane przez mężczyzn minimalistyczne opakowania oraz zapachy dostosowane do wymagań panów. W składzie tych produktów nie ma jednak istotnych różnic. Nic się nie stanie, jeśli facet sięgnie po kosmetyk, na którym nie będzie widniał napis „for men”. Dlatego jeśli wśród męskich kosmetyków nie znajdziesz na przykład toniku do twarzy, spokojnie możesz wybrać któryś z półki „dla kobiet”.

Zobacz kosmetyki dla mężczyzn dostępne w naszej drogerii!

Oczyszczanie skóry u mężczyzn

Prawidłowe oczyszczenie pozwala pozbyć się nadmiaru sebum oraz nagromadzonych na skórze zanieczyszczeń – to zdecydowanie podstawa zadbanej cery! Złym pomysłem jest mycie twarzy mydłem lub tym samym produktem, którego używamy do ciała. Może to się skończyć przesuszeniem, a w konsekwencji silniejszym przetłuszczaniem cery. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po delikatny żel lub piankę do oczyszczania twarzy.

Myjąc twarz, należy pamiętać o tym, by nie robić tego zbyt agresywnie, a delikatnymi okrężnymi ruchami masować skórę. Kosmetyk do mycia trzeba dokładnie spłukać wodą, najlepiej letnią. Ważnym – a często ignorowanym – aspektem jest wytarcie twarzy. Tu również liczy się delikatność – lepiej nie pocierać skóry ręcznikiem, lecz przykładać go miejsce po miejscu. Ręcznik powinien być przeznaczony tylko do twarzy i oczywiście regularnie zmieniany. Można także sięgać po ręczniki papierowe. I ostatnia wskazówka – twarz myjemy zarówno przed snem, jak i po przebudzeniu.

Raz w tygodniu warto zafundować skórze peeling. Regularne usuwanie martwego naskórka przyspiesza regenerację skóry i poprawia wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków. Peeling dla mężczyzn przeważnie jest mechaniczny, drobno- lub gruboziarnisty. Działanie złuszczające opiera się na drobinkach. Taki produkt wystarczy nałożyć na zwilżoną twarz i masować przez 1-2 minuty. W przypadku cer problematycznych, trądzikowych czy skłonnych do podrażnień lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne bądź kwasowe, które nie ścierają naskórka, ale go rozpuszczają. Tego typu peelingi po prostu aplikujemy równomiernie na twarz i po kilku minutach zmywamy.

Ukoronowaniem zabiegów oczyszczających powinna być aplikacja toniku, który przywraca skórze naturalne pH. Nie czekaj aż produkt się wchłonie – nałóż kosmetyk pielęgnacyjny na jeszcze wilgotną od toniku twarz, a substancje w nim zawarte lepiej się wchłoną! Współczesne toniki to właściwie bogate w składniki aktywne esencje, które dobieramy do potrzeb skóry – mogą to być produkty m.in. o działaniu nawilżającym, łagodzącym czy matującym.

Alternatywą dla toników są roślinne hydrolaty dostępne w formie mgiełki – świetnie sprawdzają się zwłaszcza w porannej pielęgnacji, zapewniając cerze natychmiastowe odświeżenie. Te o działaniu łagodzącym (zawierające np. rumianek, zieloną herbatę, oczar czy aloes) są szczególnie polecane po goleniu.

*WSKAZÓWKA

Aplikacja produktu z kwasem salicylowym (BHA) na drugi dzień po goleniu zmniejszy ryzyko powstania stanów zapalnych oraz wrastanie włosków.

Jeśli golisz się codziennie, nie aplikuj toniku kwasowego bezpośrednio po goleniu (możesz nałożyć go wieczorem, gdy golisz się rano lub odwrotnie).

Nawilżenie męskiej skóry

Stonizowana cera jest już w pełni gotowa na przyjęcie produktów pielęgnacyjnych. Podstawową potrzebą każdej skóry jest wzmocnienie bariery hydrolipidowej – zaspokajamy ją poprzez nawilżenie oraz natłuszczenie. Dlatego nieodłącznym elementem męskiej pielęgnacji – zarówno wieczornej, jak i porannej – jest krem. Mężczyźni, którzy borykają się z nadprodukcją sebum często pomijają ten krok. To duży błąd, ponieważ nawilżenia potrzebuje nawet cera tłusta – gdy jej tego nie zapewniamy, w akcie obrony przed przesuszeniem, produkuje jeszcze więcej sebum. Jeśli zatem masz skłonność do powstawania stanów zapalnych i trądziku, szukaj w kosmetykach substancji antybakteryjnych i  łagodzących, które pomogą wyciszyć zmiany zapalne. Pomocne będą m.in. niacynamid i cynk, które zmniejszą przetłuszczanie się skóry i pozostawią ją matową. Z kolei posiadacze cery suchej powinni sięgać po kremy regenerujące zawierające np. ceramidy, kwas hialuronowy czy masło shea, które zapewniają silną odbudowę oraz nawilżenie. Kremy do twarzy dla mężczyzn najczęściej mają lekkie, szybko wchłaniające się formuły – nie musisz więc obawiać się efektu błyszczenia czy obciążenia cery.  

Chcesz wprowadzić swoją pielęgnację na wyższy poziom? W takim razie przed aplikacją kremu nałóż serum! To kosmetyk, który zawiera substancje aktywne ukierunkowane na zniwelowanie konkretnych problemów skórnych – np. serum z kwasem salicylowym pomoże znormalizować wydzielanie sebum, to zawierające kwas hialuronowy dogłębnie nawilży, zaś peptydowe odmłodzi skórę.

Pamiętaj, aby kosmetyki do pielęgnacji cery – serum oraz krem – nakładać nie tylko na twarz, ale również na szyję.

Pielęgnacja skóry mężczyzn powinna także uwzględniać okolice oczu. Krem pod oczy zmniejszy opuchliznę oraz zasinienia i skutecznie odświeży spojrzenie.

 

Pielęgnacja męskiej cery – obowiązkowa ochrona przeciwsłoneczna

Fotostarzenie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nawet jadąc do pracy samochodem w pochmurny dzień, narażasz się na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Negatywne skutki – oprócz przyspieszonego starzenia – to m.in.: większe ryzyko wystąpienia nowotworów, uszkodzenia głębokich warstw skóry, przebarwienia, utrata elastyczności czy rozszerzone pory. Dlatego krem do twarzy z wysokim filtrem (najlepiej 50 SPF) należy nakładać codziennie, a nie tylko gdy wyjeżdżamy na wakacje. Panowie, którzy z racji wykonywanego zawodu czy też hobby, często przebywają na zewnątrz, powinni szczególnie wziąć sobie do serca tę zasadę. Warto wiedzieć, że nowoczesne kremy z filtrem mają przyjazną konsystencję, która dobrze się rozprowadza i wchłania – można łatwo znaleźć produkt, który nie bieli skóry i nie pozostawia na niej tłustej warstwy.

Aby krem z filtrem dobrze spełniał swoje zadanie, należy zaaplikować odpowiednią jego ilość. Popularna metoda polega na pokryciu grubą warstwą kosmetyku dwóch palców (wskazującego i środowego) i nałożeniu tak odmierzonej porcji na twarz oraz szyję.

Pielęgnacja twarzy mężczyzn – golenie

Nieodłącznym elementem męskiej rutyny łazienkowej jest golenie (co sprawia, że skóra mężczyzn często cechuje się wrażliwością, narażona jest na podrażnienia i zapalenie mieszków włosowych w obszarze brody, policzków i szyi). Na półkach drogeryjnych znajdziemy kosmetyki przeznaczone specjalnie dla mężczyzn, takie jak pianki i kremy do golenia, które zmiękczają zarost, ułatwiając tym samym jego usunięcie.

Pamiętaj, aby do golenia przystąpić dopiero po oczyszczeniu twarzy. W przeciwnym razie maszynka rozniesie po skórze bakterie i brud, sprzyjając powstawaniu stanów zapalnych. Ponadto po umyciu cera jest rozgrzana, miękka i gładka, co zapewnia lepszy poślizg i bardziej sprawne, bezbolesne golenie. 

Równie ważna jak usuwanie zarostu jest pielęgnacja po goleniu. Zadaniem balsamu lub kremu po goleniu jest wyeliminowanie uczucia pieczenia, złagodzenie podrażnień oraz przyspieszenie gojenia mikrouszkodzeń.

*Uwaga! Kosmetyk po goleniu nie zastępuje kremu do twarzy – jego aplikacja jest osobnym krokiem w pielęgnacji.

Zobacz wszystkie produkty do golenia dostępne w naszej drogerii!

Pielęgnacja twarzy dla mężczyzn – must have brodacza

Jeżeli rezygnujesz z codziennego golenia, musisz poświęcić nieco uwagi pielęgnacji zarostu, pamiętając nie tylko o strzyżeniu, ale także o regularnym myciu, czesaniu i stylizacji. Broda wymaga podobnych zabiegów jak włosy na głowie, stąd niezbędnym kosmetykiem jest dedykowany temu obszarowi szampon lub żel. Ma on działanie nie tylko oczyszczające, ale też łagodzące i zmiękczające. Jeśli nie chcesz kupować specjalnego produktu do mycia zarostu, możesz sięgnąć po łagodny szampon dla dzieci.

Aby broda efektownie się układała, trzeba zadbać o jej nawilżenie. Do wyboru masz różnego rodzaju olejki, kremy i balsamy, które pomogą utrzymać zarost w dobrej kondycji. Świetnie nadadzą się do tego również naturalne oleje, np. jojoba.

Ostatni etap to stylizacja – pomady i pasty do brody i wąsów nadadzą zarostowi pożądany kształt, a także utrwalą go na wiele godzin. 
 

Zobacz produkty do pielęgnacji brody!

 

 

Może się wydawać, że dbanie o męską cerę jest skomplikowane i czasochłonne. Jednak już po kilku dniach poszczególne kroki pielęgnacyjne zaczną wchodzić Ci w nawyk i staną się naturalne, a ich pozytywne efekty sprawią, że nie będziesz chciał wracać do dawnych zwyczajów!

Kategorie