No właśnie. O nią też należy zadbać – złuszczać, odżywiać, nawilżać. O ile oczyszczanie to kwestia odpowiednio dobranego szamponu do włosów, o tyle złuszczanie, podobnie jak w przypadku dbania o cerę – to sprawa peelingu. Odpowiedni poziom nawilżenia to z kolei sprawka wcierek.
Zadbana skóra głowy - od czego zacząć?
Od szamponu właśnie. To absolutna podstawa, bez której ciężko ruszyć dalej. Pierwszy bieg w jeździe samochodem i pierwszy level w grze. Jeśli ją opanujesz - otworzą się kolejne poziomy i będzie można wrzucić dwójkę :)
Jak wybrać dobry szampon do włosów?
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Na półkach jest ich całkiem sporo – łagodny szampon do włosów, oczyszczający, nawilżający, micelarny, dodający objętości, szampon do włosów farbowanych, suchych, łamliwych, przetłuszczających się...
Po pierwsze – szampon ma służyć skórze głowy, nie włosom na długości (to rola odżywki). Powinien dobrze oczyścić i ukoić skórę głowy. Poza tym powinien unieść włosy u nasady oraz przedłużyć lub co najmniej nie skracać czasu, w którym czujesz, że Twoje włosy są świeże. Jeśli po użyciu odczuwasz dyskomfort, ściągnięcie czy swędzenie - to znak, że szampon nie jest dobrze dobrany.
Kiedy Twoja skóra głowa szybko się przetłuszcza i najlepiej działa na nią szampon mocno oczyszczający - śmiało możesz go regularnie stosować, zabezpieczając jednocześnie włosy na długości. Końcówki często wykazują wysoką porowatość i są najbardziej narażone na zniszczenia, dlatego czasem możesz błędnie ocenić działanie szamponu sadząc, że jest za mocny (rypacz :)). Ważne jest to, aby zawsze odróżniać rolę kosmetyków - do skóry głowy i włosów na długości.
Po czym poznać, że potrzebujesz mocny lub delikatny szampon do włosów?
Nie ma lepszego sposobu niż obserwowanie reakcji swojej skóry głowy na dany kosmetyk. Jeśli zdecydujesz się na używanie delikatnego szamponu do włosów pamiętaj, aby od czasu do czasu zastosować też mocno oczyszczający lub regularnie używać peelingu do skóry głowy. Chodzi tu nie tylko o dokładne domycie produktów do stylizacji, pielęgnacji, sebum i innych zanieczyszczeń, ale również o odblokowanie mieszków włosowych, które mogą mieć tendencję do zapychania się, w konsekwencji przyspieszając np. przetłuszczanie się włosów czy utrudniając przenikanie składników aktywnych w głąb skóry głowy.