Wróć do wszystkich inspiracji

Antyperspiranty. Pod nadzorem

Antyperspiranty. Pod nadzorem

Dezodoranty niwelują nieprzyjemny zapach. Silniejsze od nich antyperspiranty blokują wydzielanie potu, dając poczucie pełnej kontroli. Tekst Magda Rosłaniec

JAK DZIAŁA ANTYPERSPIRANT I CZYM RÓŻNI SIĘ OD DEZODORANTU?

Dezodoranty nie hamują wydzielania potu, a jedynie zapobiegają przykremu zapachowi. W ich skład wchodzą substancje odkażające, których zadaniem jest zabicie bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu i powstającą w jego wyniku nieprzyjemną woń.  
Antyperspiranty są skuteczniejsze – oprócz substancji przeciwbakteryjnych zawierają związki ograniczające potliwość; najczęściej są to sole glinu, które wnikają przez skórę do kanałów potowych i mechanicznie je uszczelniają, blokując wydzielanie potu.

SZTYFT, KULKA, CZY SPREJ?

Zarówno sposób aplikacji, jak i zapach nie mają wpływu na skuteczność. Za bardziej higieniczny uważany jest produkt w spreju – podczas aplikacji nie dotyka się skóry.

JAK UŻYWAĆ, BY DZIAŁAŁY?

Po pierwsze, antyperspiranty należy stosować na czystą i suchą skórę. Po drugie, lepiej zadziałają na wydepilowanych (ew. wytrymowanych) pachach. Produkt zaaplikowany na włosy nie dociera tam, gdzie trzeba – do skóry. Poza tym na włosach znajdują się bakterie odpowiedzialne za rozkładanie się potu
i nieprzyjemną woń. Sam pot nie ma zapachu.  

NADPOTLIWOŚĆ

Niektóre antyperspiranty specjalistyczne, np. Triple Dry, przeznaczone  są dla osób cierpiących na nadpotliwość. Wystarczy stosować je raz na 3 dni; ochrona, którą dają, pozostaje również po wzięciu prysznica czy pływaniu.

Wypróbuj