Antyperspiranty. Pod nadzorem

Dezodoranty niwelują nieprzyjemny zapach. Silniejsze od nich antyperspiranty blokują wydzielanie potu, dając poczucie pełnej kontroli. Tekst Magda Rosłaniec

JAK DZIAŁA ANTYPERSPIRANT I CZYM RÓŻNI SIĘ OD DEZODORANTU?

Dezodoranty nie hamują wydzielania potu, a jedynie zapobiegają przykremu zapachowi. W ich skład wchodzą substancje odkażające, których zadaniem jest zabicie bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu i powstającą w jego wyniku nieprzyjemną woń.  
Antyperspiranty są skuteczniejsze – oprócz substancji przeciwbakteryjnych zawierają związki ograniczające potliwość; najczęściej są to sole glinu, które wnikają przez skórę do kanałów potowych i mechanicznie je uszczelniają, blokując wydzielanie potu.

SZTYFT, KULKA, CZY SPREJ?

Zarówno sposób aplikacji, jak i zapach nie mają wpływu na skuteczność. Za bardziej higieniczny uważany jest produkt w spreju – podczas aplikacji nie dotyka się skóry.

JAK UŻYWAĆ, BY DZIAŁAŁY?

Po pierwsze, antyperspiranty należy stosować na czystą i suchą skórę. Po drugie, lepiej zadziałają na wydepilowanych (ew. wytrymowanych) pachach. Produkt zaaplikowany na włosy nie dociera tam, gdzie trzeba – do skóry. Poza tym na włosach znajdują się bakterie odpowiedzialne za rozkładanie się potu
i nieprzyjemną woń. Sam pot nie ma zapachu.  

NADPOTLIWOŚĆ

Niektóre antyperspiranty specjalistyczne, np. Triple Dry, przeznaczone  są dla osób cierpiących na nadpotliwość. Wystarczy stosować je raz na 3 dni; ochrona, którą dają, pozostaje również po wzięciu prysznica czy pływaniu.